W DRODZE DO MENEDŻERSKIEJ DOSKONAŁOŚCI
Seminaria z cyklu "W drodze do menedżerskiej doskonałości" to spotkania, które organizujemy z myślą o naszych studentach, absolwentach i kandydatach programów MBA, Mini MBA®, a także wszystkich osobach zainteresowanych zawodowym i osobistym rozwojem.
Seminaria to okazja do spotkania przedstawicieli świata nauki i praktyków biznesu. Poruszamy tematy będące wyzwaniem dla współczesnych menedżerów. Oprócz ciekawych prelekcji jest okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń, a także do integracji środowiska naszych absolwentów.
BUDOWANIE MARKI OSOBISTEJ
To już 19. seminarium z cyklu „W drodze do menedżerskiej doskonałości”, organizowane przez Centrum Rozwoju Biznesu Wydziału Zarządzania UŁ. Spotkanie poświęcamy tematyce budowania marki osobistej.
Spotkanie w formule online odbędzie się 25 maja 2023 roku, w godz.: 17.00 - 18.30.
Obecność w mediach społecznościowych vs. budowanie marki osobistej. Czy biznes tego wymaga? Czy „personal branding” to jedynie trend, który nieumiejętnie wykorzystany może zaszkodzić? Nie da się ukryć, że świat biznesu, to media społecznościowe, które wpływają na kształtowanie opinii publicznej i naszych wyborów.
Menadżerska doskonałość, to patrzenie w przyszłość, rozwój, otwartość i osobowość.
W obliczu ciągłych przemian gospodarczych sposób, w jaki należy zarządzać swoją karierą, uległ nieodwracalnej zmianie. Dobrze przemyślane działania pozwolą Ci zdobyć najatrakcyjniejsze miejsce w świecie biznesu. Sukces zawsze zależy od Ciebie, a Twoim największym atutem jesteś Ty sam!
„Tworzenie osobistej marki polega na odsłonięciu swojej prawdziwej, wyjątkowej twarzy i zaprezentowaniu jej światu”.
(Schawbel i inni, 2009)
PROGRAM
17.00 – 17.15 Powitanie i otwarcie seminarium
Dr hab. Tomasz Czapla, prof. UŁ – Dziekan Wydziału Zarządzania, Aneta Żak
17.15 – 17.40 Wystąpienie Ivana Hernandeza
„Dlaczego warto budować swoją markę osobistą?”
17.40 - 18.10 Dyskusja panelowa z uczestnikami seminarium
Gość panelu:
- dr Kinga Stopczyńska - Wydział Zarządzania UŁ
18.10 - 18.25 Otwarta dyskusja
18.25 - 18.30 Podsumowanie seminarium
Weź udział w wydarzeniu i wygraj książkę ufundowaną przez partnerów wydarzenia:
Wydawnictwo Stowarzyszenia Innowatorów Zarządzania oraz TaniaKsiażka.pl
Udział w seminarium jest bezpłatny. Prosimy o zarejestrowanie chęci swojego udziału.
PRELEGENCI
Ivan Hernandez - ekspert w dziedzinie Customer Experience i strategii cyfrowych z kilkuletnim międzynarodowym doświadczeniem w sektorze doradztwa strategicznego, reklamy, marketingu i mediów. Jest odpowiedzialny za kierowanie działaniami EY w zakresie IoT Community, strategii marketingowej, zarządzania wiedzą i Business Intelligence, wspierając jednocześnie rozwój globalnej strategii uczenia się EY Advisory w zakresie rozwoju kompetencji i możliwości IoT. Dodatkowo pełni funkcję szefa działu Consumer IoT Advisory w regionie EMEIA. Specjalizuje się w konsumenckim Internecie Rzeczy, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania czujników i inteligentnych systemów w przedsiębiorstwach zorientowanych na konsumenta, z naciskiem na projektowanie doświadczeń klienta, tworzenie wartości IoT, marketing kontekstowy i inteligentnie podłączone urządzenia.
dr Kinga Stopczyńska - kierownik i współtwórczyni jedynego w Polsce kierunku studiów „Digital Communication and Social media for management” prowadzonego w języku angielskim na Wydziale Zrządzania UŁ. Autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu komunikacji marketingowej, w tym social media, m.in. książek „Influencer marketing w dobie nowych mediów” (2021) oraz „Kreowanie wizerunku marki przy wykorzystaniu nowoczesnych form komunikacji. Wydanie drugie uaktualnione” (2021). Ekspertka w dziedzinie social media i PR kryzysowego. Prowadzi na rynku polskim i międzynarodowym projekty z zakresu Public Relations, Social Media, Influencer Marketingu, Brandingu i Design Marketingu.
POPRZEDNIE EDYCJE
18. seminarium z cyklu „W drodze do menedżerskiej doskonałości”
Spotkanie online: 8 grudnia 2022 godz. 17.00 - 18.30
Stojąc w obliczu negatywnych skutków zmian klimatu świat biznesu podejmuje coraz więcej działań związanych z przygotowaniem się na ryzyko klimatyczne. Zmieniające się otoczenie prawne oraz konieczność dostosowywania do złożonej rzeczywistości powodują, że w strategiach firm coraz więcej miejsca poświęca się problemom zmian klimatu ich, skutkom i konsekwencjom dla prowadzonej działalności. Zarządy świadome tych ryzyk chcąc odpowiadać na potrzebę zmiany sposobu myślenia o prowadzeniu biznesu projektują strategie pozwalające pogodzić cele biznesowe i klimatyczne. W czasie webinarium wspólnie z zaproszonymi gośćmi postaramy się odpowiedzieć m.in. na pytania o to czy reakcja biznesu jest adekwatna do skali wyzwań, czy jest złoty środek na wyjście obronną ręką z kryzysu klimatycznego i jak przygotować się na przyszłość?
Partnerzy wydarzenia:
Credit Agricole - bank, który od blisko 20 lat funkcjonuje na polskim rynku. Działa w obszarze bankowości detalicznej, korporacyjnej, rolniczej, małych i średnich przedsiębiorstw oraz w obszarze Consumer Finance. Jest częścią Grupy Crédit Agricole, która znajduje się wśród 10 największych banków na świecie pod względem wartości aktywów, działa w 48 krajach na świecie.
Deloitte - marka skupiająca dziesiątki tysięcy profesjonalistów w niezależnych firmach na całym świecie, współpracujących przy świadczeniu wybranym klientom usług badania i innych usług atestacyjnych, doradztwa gospodarczego, doradztwa finansowego, zarządzania ryzykiem i doradztwa podatkowego oraz innych powiązanych usług.
MARS Incorporated jest firmą rodzinną o ponad stuletniej historii. Jest jedną z największych prywatnych firm na świecie i globalnym liderem rynku FMCG.
Tematem spotkania są zmiany klimatu i związane z tym wyzwania, w obliczu których stają przedsiębiorcy. Zmieniające się otoczenie prawne oraz konieczność dostosowywania do złożonej rzeczywistości powodują, że w strategiach firm coraz więcej miejsca poświęca się problemom zmian klimatu, ich skutkom i konsekwencjom dla prowadzonej działalności. W czasie spotkania wspólnie z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o tym, co zmiany klimatu oznaczają m.in. dla zarządzania finansami przedsiębiorstwa oraz na jakie inne ryzyka klimatyczne powinny być przygotowane przedsiębiorstwa.
Program:
17.00 – 17.15 Powitanie i otwarcie seminarium
Dr hab. Tomasz Czapla, prof. UŁ – Dziekan Wydziału Zarządzania, Aneta Żak
17.15 – 17.40 Wystapienie dr Agaty Rudnickiej
Rewolucja klimatyczna w firmach, czego potrzebuje biznes by nie przespać swojej szansy?
17.40 - 18.10 Dyskusja panelowa z uczestnikami seminarium
Goście panelu:
- Ewa Deperas-Jarczewska - menadżerka Zespołu ds. Corporate Sustainability w Credit Agricole
- Halina Frańczak - członkini Zarządu Fundacji Deloitte Polska, Corporate&Sustainability Leader w Deloitte
- Krzysztof Leń - HSE technician (Health, Safety, Environment) w Mars
18.10 - 18.25 Otwarta dyskusja
18.25 - 18.30 Podsumowanie seminarium
Prelegenci:
dr Agata Rudnicka, od 2007 zawodowo zajmuje się problematyką społecznej odpowiedzialności i rozwoju zrównoważonego. Doktor nauk ekonomicznych; związana z Wydziałem Zarządzania UŁ. Ekspertka Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu. W latach 2010-2021 prezeska Fundacji CSR Impact. W latach 2018-2020 Pełnomocniczka Rektora UŁ ds. społecznej odpowiedzialności uczelni. Głównymi obszarami jej zainteresowań są: strategiczne podejście do społecznej odpowiedzialności, zrównoważone modele biznesowe, problematyka rozwoju zrównoważonego i odpowiedzialności w łańcuchach dostaw, kwestie związane z edukacją na rzecz CSR i rozwoju zrównoważonego a także przedsiębiorczość społeczna. Współpracuje z przedstawicielkami i przedstawicielami różnych sektorów wspierając je w zmianie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Certyfikowana trenerka, menadżerka projektów, tutorka, mediatorka, menadżerka ISO 9001 i ISO 14001. Nieustannie pracuje nad doskonaleniem kompetencji szkoleniowych poprzez udział w licznych kursach i szkoleniach. Pasjonatka metody Design Thinking. Została wyróżniona jako jedna z kobiet polskiego CSRu przez FOB (2013) oraz jedna z 25 Liderek Zrównoważonego Rozwoju przez Forbes Women (2021).
Halina Frańczak - Członkini Zarządu Fundacji Deloitte Polska, Corporate&Sustainability Leader w Deloitte Polska
Jest członkinią zarządu Fundacji Deloitte Polska. Jest ekspertem z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym, które zdobywała w wiodących międzynarodowych firmach doradczych odpowiadając za badania rynku, komunikację, marketing i odpowiedzialność społeczną. Jako Corporate Responsibility & Sustainability Leader w Deloitte Polska odpowiada za działania związane z wdrażaniem strategii WorldImpact oraz wspieraniem rozwoju usług ESG dla klientów wszystkich branż. Koordynuje współpracę i rozwój Chapter Zero Poland, które jest częścią międzynarodowej inicjatywy Climate Governance Initiative powołanej przez World Economic Forum, by wspierać członków rad nadzorczych.
Ewa Deperas-Jarczewska - menadżerka Zespołu ds. Corporate Sustainability w Credit Agricole
Od 14 lat zajmuje się zrównoważonym rozwojem w biznesie w banku Credit Agricole. Obecnie, jako menadżerka Zespołu ds. Corporate Sustainability, odpowiada m.in. za strategię ESG, zarządza wewnętrznym Komitetem ESG i koordynuje prace związane z odpowiedzialnym biznesem w całym banku. Ewa Deperas-Jarczewska prowadzi także zajęcia na studiach podyplomowych „Menadżer CSR” w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu i bierze udział w wielu konferencjach, panelach eksperckich oraz jako członkini jury konkursów. Jest też członkinią wspierającą Chapter Zero Poland, CSR WroClub oraz uczestniczką międzynarodowego programu Climate Ambition Accelerator przy UN Global Compact. Prowadzone przez nią działania były wielokrotnie nagradzane.
Krzysztof Leń - HSE technician (Health, Safety, Environment) w Mars. Inżynier, absolwent politechniki śląskiej, praktyk z 17 letnim doświadczeniem na różnych stanowiskach związanych z produkcją pracujący w międzynarodowych koncernach branży FMCG: takich jak LOreal, Avon, Coca Cola, Mondelez, Mars. Obecnie pełnomocnik ds. ISO 14001 dla fabryk Mars w Janaszówku i Sochaczewie. Szukający praktycznych możliwych do realizacji projektów poprawiających efektywność energetyczną w fabryce.
19 maja 2022 Spotkanie online: Cyrkularne biznesy
Wydział Zarządzania zaprasza do udziału w seminarium “Cyrkularne biznesy”, na którym eksperci oraz studenci studiów MBA podzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz inspiracjami o działaniach i praktykach realizowanych w ramach gospodarki cyrkularnej.
Partnerem merytorycznym wydarzenia jest Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju - organizacja pozarządowa działająca w obszarze wspierania rozwoju innowacji i implementacji zmian systemowych w celu zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego.
Obecne koncepcje ekonomiczne nie wystarczają bądź są nieodpowiednie dla gospodarki, która zmaga się z problemami klimatycznymi, nierównościami i wyzwaniami społecznymi. W trakcie seminarium przyjrzymy się bliżej skutecznym rozwiązaniom gospodarki obiegu zamkniętego. Projektowanie produktów z ekologicznych materiałów, wirtualizacja procesów biznesowych, współdzielenie zasobów lub chociażby poprawa wydajności materiałów ma nie tylko wpływ na zmniejszanie się negatywnych skutków społeczno-ekonomicznych, ale także jest opłacalna dla samych firm.
Celem seminarium jest zwrócenie uwagi, że dzięki cyrkularnym modelom biznesowym firmy zyskują przewagę konkurencyjną, usprawniają swoje działania oraz zwiększają wartość marki.
W trakcie seminarium poszukamy także odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób technologie cyfrowe dają możliwości kształtowania innowacji i tworzenia długofalowych strategii biznesowych w ramach gospodarki cyrkularnej.
To już 17 seminarium z cyklu W drodze do menedżerskiej doskonałości.
Realizujemy je od ponad sześciu lat. Stanowią one ważny element w rozwoju menedżerskich kompetencji oraz wspieraniu integracji środowisk akademickich i biznesowych. Spotkania te są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, wiedzy i dostarczenia informacji dotyczącej najnowszych wyzwań dla biznesu. Tworzą platformę do współpracy, a także inspirują do realizacji wspólnych inicjatyw i projektów.
Program:
17.00 – 17.10 Powitanie i otwarcie seminarium
dr Anna Sibińska, Dyrektor Polsko-Amerykańskiego Programu Studiów MBA
17.10 – 17.30 Zamykanie obiegów gospodarczych okazją do rozwoju przedsiębiorstwa
Koncepcja gospodarki obiegu zamkniętego może przyczynić się do istotnego zwiększenia efektywności wykorzystania zasobów, a co za tym idzie do poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw. Kluczowe są w tym wypadku cyrkularne modele biznesowe. W trakcie seminarium omówione zostaną przykłady biznesów, które potwierdzają znaczące korzyści zamykania obiegów dla prowadzeniu działalności gospodarczej.
17.30 - 17.50 Inspire me - DIGITAL REFILLING
W trakcie swojego wystąpienia absolwenci studiów MBA przedstawią innowacyjne rozwiązanie biznesowe, które łączy w sobie cyrkularne i cyfrowe obszary modelu biznesowego. W dyskusji nad projektem poszukamy odpowiedzi nad źródłami sukcesu firm oraz pozytywnego wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz gospodarkę.
17.50 - 18.25 Dyskusja panelowa z uczestnikami seminarium
Goście panelu: dr Agata Rudnicka, Hubert Bukowski, Paweł Karpiński, Wojciech Pietkiewicz, dr inż. Paweł Jarosz
Prowadzenie dyskusji i moderowanie: dr Anna Sibińska
Prelegenci:
Hubert Bukowski, dyrektor ds. badań w fundacji INNOWO. Wieloletni pracownik Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego, gdzie zajmował się m.in. prognozami ekonometrycznymi i oceną skutków regulacji. Obecnie zajmuje się zrównoważonym rozwojem gospodarczym zgodnym z koncepcją gospodarki o obiegu zamkniętym. Kierował wieloma projektami związanymi z tym tematem, m.in. zrównoważonym wykorzystaniem tworzyw sztucznych, wdrażaniem cyrkularnych modeli biznesowych, implementacją hierarchii odpadów w przedsiębiorstwach. Interesuje go wpływanie na realną, wymierną transformację cyrkularną w obszarach, w których pilność lub potencjalna skuteczność takich praktyk jest najwyższa, tj. budownictwo, biogospodarka i energetyka. W tym celu realizuje m.in. analizy ekonomiczne, badania wpływu regulacji, opracowuje mapy drogowej i studia przypadków.
Agata Rudnicka, od 2007 zawodowo zajmuje się problematyką społecznej odpowiedzialności i rozwoju zrównoważonego. Doktor nauk ekonomicznych; związana z Wydziałem Zarządzania UŁ. Ekspertka Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu. W latach 2010-2021 prezeska Fundacji CSR Impact. W latach 2018-2020 Pełnomocniczka Rektora UŁ ds. społecznej odpowiedzialności uczelni. Głównymi obszarami jej zainteresowań są: strategiczne podejście do społecznej odpowiedzialności, zrównoważone modele biznesowe, problematyka rozwoju zrównoważonego i odpowiedzialności w łańcuchach dostaw, kwestie związane z edukacją na rzecz CSR i rozwoju zrównoważonego a także przedsiębiorczość społeczna. Współpracuje z przedstawicielkami i przedstawicielami różnych sektorów wspierając je w zmianie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Certyfikowana trenerka, menadżerka projektów, tutorka, mediatorka, menadżerka ISO 9001 i ISO 14001. Nieustannie pracuje nad doskonaleniem kompetencji szkoleniowych poprzez udział w licznych kursach i szkoleniach. Pasjonatka metody Design Thinking. Została wyróżniona jako jedna z kobiet polskiego CSRu przez FOB (2013) oraz jedna z 25 Liderek Zrównoważonego Rozwoju przez Forbes Women (2021).
Paweł Karpiński, dyrektor Marketingu Rynków Zagranicznych i Rozwoju Produktów w Atlas. Absolwent 23 edycji Polsko – Amerykańskiego Programu Studiów MBA na Uniwersytecie Łódzkim. Od 20 lat związany z branżą chemii budowlanej. Współpracował z największymi firmami z branży. Tworzył strategie produktowe i marketingowe oraz zarządzał projektami zarówno od stronnych technicznej, jak i rynkowej. Odpowiadał za restrukturyzację sprzedaży i marketingu oraz rozwój biznesu rumuńskiej spółki działającej w sektorze chemii budowlanej. Mocno skupiony na biznesowych aspektach rozwoju produktów. Zwolennik konsumenckiego spojrzenia na produkt i rozwiązania. Interesuje się wprowadzaniem innowacji w sektorach tradycyjnych i konserwatywnych. Od 6 lat pracuje w Atlas, gdzie łączy swoje kompetencje i wiedzę biznesową, marketingową oraz znajomość technologii.
Wojciech Pietkiewicz, dyrektor Sprzedaży z doświadczeniem w branży przemysłowej (budowlanej, wydobywczej, maszynowej). Absolwent 23 edycji Polsko – Amerykańskiego Programu Studiów MBA na Uniwersytecie Łódzkim. Wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu sprzedażą krajową oraz eksportową na rynku globalnym. Samodzielne kierowanie jednostkami biznesowymi (sprzedaż, finanse, marketing, serwis) oraz zarządzanie zespołami w strukturze rozproszonej. Posiada doskonałą praktykę w doskonaleniu struktur organizacyjnych, procesów sprzedaży i wsparcia sprzedaży. Skoncentrowany na identyfikowaniu nowych szans i możliwości biznesowych poprzez rozwój kanałów sprzedaży, portfolio produktowego oraz wdrażanie nowych technologii. Strateg i negocjator, skutecznie zarządzający relacjami z partnerami biznesowymi, budujący przewagi konkurencyjne firmy. Wysoko zorientowany na osiąganie uzgodnionych celów biznesowych. Fan i kolekcjoner literatury biznesowej. Sprawna komunikacja w języku angielskim, szwedzkim i rosyjskim.
Paweł Jarosz, adiunkt w Katedrze Informatyki Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Absolwent XXIII edycji studiów MBA na Uniwersytecie Łódzkim. Zajmuje się inteligentnymi metodami obliczeniowymi, w szczególności w kontekście nowych modeli biznesowych. Pracował przy wielu projektach wdrażających rozwiązania sztucznej inteligencji (m.in. predykcja zachowania, optymalizacja, detekcja deepfake). Tworzył i zarządzał zespołami budującymi modele sztucznej inteligencji zarówno w środowisku akademickim jak i biznesowym.
4 marca 2022: Seminarium Sparing człowieka z maszyną
Z jakim typem robota chciałbyś żyć?
“OPTIMUM. Idea cyberpsychologii pozytywnej” Paweł Fortuna
Ambicją człowieka zawsze był postęp i dążenie do rozwoju technologicznego. Wynikiem jego działania jest mocna sztuczna inteligencja, która swoimi zdolnościami poznawczymi może przerosnąć ludzi. Czy możliwy jest zatem scenariusz, gdzie ludzie i maszyny będą bezproblemowo współpracować ze sobą, uzupełniając nawzajem swoje kompetencje i umiejętności.
W trakcie seminarium zaprosimy uczestników do dyskusji nad tym, jak przebiegają interakcje pomiędzy człowiekiem oraz robotami oraz przybliżymy kontekst hybrydowej rewolucji.
Przyjrzymy się bliżej, jak współcześnie zmienia się krajobraz, w którym funkcjonuje lider, przedsiębiorca i biznes a na horyzoncie wyrastają roboty, systemy i technologiczne rozwiązania. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy człowiekowi pozostaje sprawować kontrolę i zawierzyć gotowym rozwiązaniom dostarczanym przez spersonalizowane technologie.
Partner wydarzenia: Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź
To już szesnaste seminarium z cyklu W drodze do menedżerskiej doskonałości. Realizujemy je od ponad sześciu lat. Stanowią one ważny element w rozwoju menedżerskich kompetencji oraz wspieraniu integracji środowisk akademickich i biznesowych. Spotkania te są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, wiedzy i dostarczenia informacji dotyczącej najnowszych wyzwań dla biznesu. Tworzą platformę do współpracy, a także inspirują do realizacji wspólnych inicjatyw i projektów.
Prelegenci:
dr Paweł Fortuna, Perception & Cognition Lab KUL, Akademia Leona Koźmińskiego, Autor koncepcji cyberpsychologii pozytywnej - obszaru badań skoncentrowanego na interakcjach człowieka ze sztucznymi systemami (np. opartymi na sztucznej inteligencji), które sprzyjają osiągnięciu optymalnego funkcjonowania (prosperowania, dobrostanu) zarówno w wymiarze satysfakcji jak i sensu (życia wartego przeżycia). Realizuje badania dotyczące recepcji sztucznej inteligencji - m.in. pełniącej role kierownicze, sztuki robotycznej i cyborgicznej, statusu moralnego sztucznych jednostek oraz potocznych teorii natury ludzkiej (percepcji umysłu i duszy). Adiunkt w Katedrze Psychologii Eksperymentalnej KUL, wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego (psychologia biznesu dla menadżerów oraz MBA Executive), wykładowca na Uniwersytecie SWPS (psychologia pozytywna w organizacji). Autor i współautor kilkunastu książek, trzykrotny laureat Nagrody Teofrasta za najlepszą książkę psychologiczną, ekspert Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu oraz honorowy członek Stowarzyszenia MBA INSPIRE.
Michał Kędzierski, Kierownik Działu Doświadczenia Klienta w Centrum Nauki i Techniki EC1, Kierownik Działu Doświadczenia Klienta w Centrum Nauki i Techniki EC1 i rzecznik prasowy EC1 Łódź. Wnosi humanistyczne spojrzenie do tematów zarządzania projektami, komunikacji z klientami oraz zarządzania ludźmi. Łączy empatię i porządek. Twarde reguły i miękkie relacje. Customer Experience Manager, certyfikowany Scrum Master i pasjonat Agile oraz filozofii Servant Leadership. Prowadzi zajęcia z tematyki zarządzania projektami oraz animacji kulturalnej. Autor poetyckiej książki "Kot w hipermarkecie" i redaktor merytoryczny książki "Tworzenie doświadczeń klientów" autorstwa Lucyny Dziewy i Artura Urbańskiego. linkedin.com/in/michalkedzierski
15 września 2021: Seminarium Restartuj swój biznes. Ekonomia „ograniczonego uścisku”
Ograniczone uściski, utrzymywanie dystansu, stosowanie środków ochrony zdrowia i bezpieczeństwa to tylko część zaleceń ekspertów, które mają uchronić nas od rozprzestrzeniania się wirusa na świecie.
To także współczesna rzeczywistość społeczno-gospodarcza zmieniona przez Covid-19 charakteryzująca się nisko-dotykowymi interakcjami ludzkimi, trwałymi zmianami w środowisku pracy, nowymi wzorcami konsumpcji, rozrywki, opieki zdrowotnej czy też nauki.
Celem seminarium jest przyjrzenie się bliżej, w jaki sposób współczesne organizacje przystosowują się do nowych realiów rynkowych opartych o ograniczone fizyczne kontakty, zwiększone zaangażowanie cyfrowe klientów poszukujących angażujących doświadczeń społecznych, które wzmacniają równocześnie ich bezpieczeństwo.
Spotkanie koncentruje się wokół trzech problemów:
- wizji organizacji przyszłości, która wraz z technologią zmienia formę i przestrzeń dla ludzkiej pracy,
- wskazania na psychologiczne zachowania człowieka w scyfrowanym środowisku biznesu,
- poszukiwania rozwoju firm i recepty na sukces w środowisku zakłóceń, ulotnych sytuacji i niestabilnych warunków gospodarczych.
Spotkanie dotyka także zagadnień identyfikowania swojego biznesu na nowo, gotowości do podjęcia zmiany, gdzie wspólnym mianownikiem są technologia, innowacje i metody zarządzania pozwalające na budowanie i skalowanie współczesnych firm.
To już piętnaste seminarium z cyklu W drodze do menedżerskiej doskonałości. Realizujemy je od ponad pięciu lat. Stanowią one ważny element w rozwoju menedżerskich kompetencji oraz wspieraniu integracji środowisk akademickich i biznesowych. Spotkania te są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, wiedzy i dostarczenia informacji dotyczącej najnowszych wyzwań dla biznesu. Tworzą platformę do współpracy, a także inspirują do realizacji wspólnych inicjatyw i projektów.
Prelegenci:
Maciej Orłoś - dziennikarz, autor i gospodarz programów telewizyjnych, prowadzący wydarzenia specjalne, konferencje oraz gale. Jeden z najbardziej popularnych prezenterów telewizyjnych w Polsce. Laureat dwóch Telekamer, czterech Wiktorów, w tym Super Wiktora. Autor książki – „Sztuka wystąpień publicznych”, poświęconej autoprezentacji i wystąpieniom. Trener EY Academy of Business.
dr Artur Modliński prowadzi badania w obszarze zarządzania posthumanistycznego i zalgorytmizowanych organizacji. Łączy nurty teoretyczne z zakresu etologii, antropologii, ewolucji i psychologii do wyjaśniania zjawisk w obszarze zarządzania organizacjami. Jego teksty popularyzatorskie były wykorzystywane m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, PAP, Brief, Outsourcing. Występował w magazynach transmitowanych przez Polsat i TVN oraz w audycjach radiowych Eski, Radio Łódź, Halo Radio, RMF FM. Doktorat obronił w obszarze nauk ekonomicznych w roku 2018. Pracował w Katedrze Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym na Akademii Leona Koźmińskiego, aby następnie przenieść się do Katedry Zarządzania, na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie od 2019 roku pełni funkcję kierownika Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją. Jednocześnie jest badaczem w Międzynarodowym Centrum Badawczym (CITAD) przy Uniwersytecie Lusiada, Laboratorium Urban Sensorial w Lizbonie, stałym członkiem Instytutu Iris Ankona w Rydze, Fundacji Romualdo del Bianco we Florencji oraz Europejskiej Fundacji Rozwoju Człowieka.
Patrycja Sławuta, MA, PhD(c) Psych, jest behawiorystką z Nowego Jorku. Patrycja opowiada się za ulepszaniem ludzkości. Wierzy, że znajdujemy się w przełomowym okresie historii, który dojrzał do przeprogramowania na poziomie gatunkowym. Po udanej karierze akademickiej, Patrycja założyła SelfHackathon, butikową firmę konsultingową, która wykorzystuje najnowsze badania naukowe do wprowadzania innowacji w biznesie. Dzięki sieci ponad 50 naukowców i ekspertów w danej dziedzinie, SelfHackathon pomaga osobom, zespołom i firmom osiągającym najlepsze wyniki w hackowaniu, przeprogramowywaniu i ulepszaniu siebie. Wśród ich klientów są najbardziej ekscytujące startupy z Doliny Krzemowej, jak również przedsiębiorstwa z listy Fortune 50. Jej najnowsza inicjatywa nosi nazwę PsychTech, czyli płynne połączenie psychologii i technologii w celu zwiększenia i przyspieszenia wydajności i wyników. Jako ekspert w dziedzinie złożoności, nieliniowości i bałaganu w ludzkiej naturze, Patrycja prowadzi globalne wykłady i współpracuje z najbardziej ekscytującymi i przełomowymi firmami na świecie. W wolnym czasie biega w maratonach, czyta artykuły naukowe i medytuje.
4 marca 2021: Seminarium Krótkowzroczność menedżerów - źródła porażek w biznesie
Przyczyna porażki znajduje się na szczytach organizacji
Theodore Levitt, Marketing Myopia Harward Business Review
Najpierw sukces, zwycięstwo i bezgraniczna wiara, że nic nie odbierze pozycji lidera i przewagi na rynku. Później systemowe kokony, pozorna stabilność i standaryzacja procesów. Na koniec inercja i opór wobec zmian i "dyskontowanie" sukcesu.
Czy zatem źródeł upadków w biznesie możemy upatrywać w krótkowzrocznym spojrzeniu menedżerów i braku ich dopasowania do zmiennych warunkach otoczenia? Czy "wyhamowanie" organizacji i powielanie rozwiązań wcześniejszych sukcesów firmy zawsze wiąże się z kryzysem?
Na te i inne pytania będziemy starali się odpowiedzieć podczas webinarium wspólnie z zaproszonymi Gośćmi i Uczestnikami.
Celem seminarium jest zwrócenie uwagi na źródła niepowodzeń biznesu. Jeśli przyjąć założenie, że to menedżerowie decydują o losach swoich firm, to czy zawsze na nich spoczywa odpowiedzialność za popełnione błędy? W trakcie seminarium będziemy rozmawiać na temat:
- krótkowzroczności strategicznej oraz braku przenikliwości zarządczej menedżerów,
- przyczyn niepowodzeń organizacji, które osiągnęły doskonałość i silne przywództwo, ale później nie udało uniknąć się im błędów oraz upadków,
- konfrontowania się firm z porażkami oraz poszukiwania koncepcji wdrażania lepszych rozwiązań strategicznych,
- traktowania porażki jako naturalnego etapu na drodze do odnowy firmy i osiągania doskonałości.
Prelegenci:
prof. dr hab. Wojciech Czakon, Katedra Zarządzania Strategicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Profesor zwyczajny i kierownik katedry zarządzania strategicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wcześniej pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, gdzie stworzył Katedrę Teorii Zarządzania. Wieloletni wykładowca MBA Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, wydział w Chorzowie. Specjalizuje się w problematyce strategii przedsiębiorstw, ze szczególną uwagą dla ich behawioralnych uwarunkowań oraz relacji międzyorganizacyjnych. Ostatnie badania koncentrują się wokół behawioralnych uwarunkowań decyzji i zachowań menedżerów współpracujących z konkurentami. Publikuje we wiodących czasopismach światowych (Technological Forecasting and Social Change, Long Range Planning, Journal of Travel Research, Industrial Marketing Management, Tourism Management). Członek Rady Doskonałości Naukowej. Członek rady European Institute for Advanced Studies in Management (od 2012), były wiceprezydent European Academy of Management (2014-2016), profesor wizytujący uczelni włoskich, francuskich i belgijskich.
Waldemar Olbryk, Head of Residential Business, Echo Investment S.A. Ukończył ekonomię na Uniwersytecie Łódzkim oraz studia MBA w PAM Center (Uniwersytet Łódzki). Posiada również tytuł Profesjonalnego Managera Projektu według standardu Project Management Institute. Zawodowo związany jest z Łodzią: był zaangażowany w tworzenie łódzkiej Manufaktury, następnie z współpracował z firmą Phillips Lighting. W 2008 r. rozpoczął pracę w Skanska, by w 2014 r. roku objąć funkcję Prezesa jednostki Skanska Commercial Development Europe (CDE). Warto nadmienić że od początku istnienia jednostki jest pierwszym Polakiem na tym stanowisku. W dniu 1 sierpnia 2017 roku dołączył do największego polskiego dewelopera Echo Investment S.A., jako Dyrektor Działu Mieszkaniowego. W 2018 roku przyjęty w szeregi stowarzyszenia RSA (Royal Society for the Arts, Manufactures and Commerce).
2 czerwca 2020 : Seminarium "Nowa Normalność" w czasach post-covid – gospodarka i rynek pracy
Covid-19 jest czasem traktowany jako czarny łabędź, który zmieniać będzie zasady funkcjonowania osób, rynków, społeczności. Poza perturbacjami ekonomicznymi, pandemia wpłynęła na szybki i niespodziewany proces digitalizacji i wirtualizacji pracy czy komunikacji. Wyzwaniem staje się obecnie nie tylko przetrwanie, ale próba odpowiedzi na pytanie o przyszłość, w tym w szczególności zmiany rozkładu sił gospodarczych (deglobalizacja? desinizacja?) czy formuły pracy (zdalna? mieszana? zautomatyzowana?). Na te i inne pytania o świat jutra będziemy starali się odpowiedzieć podczas webinarium wspólnie z zaproszonymi Gośćmi i Uczestnikami.
To już trzynaste seminarium z cyklu W drodze do menedżerskiej doskonałości. Realizujemy je od czterech lat. Stanowią one ważny element w rozwoju menedżerskich kompetencji oraz wspieraniu integracji środowisk akademickich i biznesowych. Seminarium w formule online.
Prelegenci:
Profesor Grzegorz Kołodko (Akademia Leona Koźmińskiego), Profesor Grzegorz W. Kołodko jest uznanym w świecie autorytetem w zakresie ekonomii rozwoju i polityki gospodarczej. Parając się aktywną polityką gospodarczą odegrał jedną z głównych ról w trudnym dziele transformacji polskiej gospodarki, wspierając ten proces także w innych krajach. W 1989 roku uczestniczył w historycznych debatach Okrągłego Stołu, a w latach 1989-91 był członkiem Rady Ekonomicznej Rady Ministrów. Jako wicepremier i minister finansów w latach 1994-97, dzięki głębokim reformom systemowym i nieortodoksyjnej polityce rozwoju, doprowadził Polskę do rekordowego pośród krajów posocjalistycznej transformacji tempa wzrostu oraz do członkostwa w OECD. Pełniąc to stanowisko powtórnie w latach 2002-03 ponownie wprowadził gospodarkę na ścieżkę szybkiego wzrostu i odegrał ważną rolę w integracji Polski z Unią Europejską. Za zasługi dla kraju odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W pracach naukowych zajmuje się głównie teoretycznymi i praktycznymi problemami globalizacji i transformacji posocjalistycznej oraz polityką rozwoju. Absolwent warszawskiej SGH, profesor zwyczajny ekonomii, Dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, oraz czołowych amerykańskich uniwersytetów: Yale, UCLA i Rochester, Nowy York. Ekspert organizacji międzynarodowych, m. in. ONZ, Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Doktor Honoris Causa zagranicznych uniwersytetów. Autor 38 książek i ponad 300 artykułów i referatów naukowych opublikowanych w 24 językach, z czego ponad 160 po angielsku. Maratończyk i podróżnik; zwiedził ponad 170 krajów.
Maciej Noga, Dyrektor Zarządzający Pracuj Ventures, Współzałożyciel oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Pracuj. Maciej Noga jest przedsiębiorcą oraz inwestorem z 20-letnim doświadczeniem w HR, ED Tech oraz projektach ITC. Ukończył z wyróżnieniem University of Chicago Booth School of Business na kierunku Entrepreneurial Finance and Private Equity. Posiada również tytuł magistra Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Jest współzałożycielem oraz Dyrektorem Zarządzającym Pracuj Ventures oraz współzałożycielem i Przewodniczącym Rady Nadzorczej największej polskiej firmy z branży HR Grupy Pracuj działającej pod wieloma markami. Pasjonuje się HR i EdTech, przemawia na międzynarodowych konferencjach, doradza zarządom oraz działom HR. Założył oraz współtworzył kilkanaście funduszy inwestycyjnych. Zasiada także w wielu zarządach, radach nadzorczych oraz komitetach doradczych, które wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem w branży. Prywatnie ojciec trójki dzieci, z którymi spędza aktywnie czas. Gorący propagator „Work Life Integration”. Lubi podróże, jest aktywny sportowo, lubi dobrą książkę oraz Cirque du Soleil.
28 lutego 2020: Seminarium Do kogo należą dane?
Digital native - cyfrowe ślady człowieka
Cyfrowy świat stał się naturalnym środowiskiem życia nowego gatunku człowieka, zwanego digital native. Cybertubylcy generują dane, które trafiają do Internetu, baz danych, czy chmur obliczeniowych. Pozostawiane przez człowieka cyfrowe ślady kształtują jego profil dokładnie opisując ludzkie zachowania. Aż połowa naszego cyfrowego bytu dotyczy zachowań indywidualnych, robienia zdjęć, wysyłania e-maili i tworzenia osobowości on-line.
Ta ostatnia przestała być naszą własnością i stała się rodzajem nowej waluty.
Nowi przedsiębiorcy „danych”
Zmianom ulegają koncepty modeli biznesowych. Kluczową sferą działalności biznesu stanie się pozyskiwanie danych, ich przetworzenie i kontrolowanie przyszłości ekonomicznej na ich podstawie. Choć w chwili obecnej dane klientów zlokalizowane są na wielu nośnikach i platformach należących do różnych pośredników to rozwiązania takie jak sztuczna inteligencja, blockchain czy IoT skuteczniej pozwalają docierać do konsumentów i oferować im interesujące treści i doświadczenia, których potrzebują. W przyszłym świecie każdy może zostać przedsiębiorcą danych i wykonać wymiany ich na media i rozrywkę, ale także zakupić żywność czy bilet lotniczy. W rzeczywistości ekonomicznej tworzy się ekosystem powiązań konsumentów, partnerów i firm, w którym człowiek wynagradzany jest za wartość swoich danych osobowych. W przyszłym świecie każdy może zostać przedsiębiorcą danych i wykonać wymiany ich na media i rozrywkę, ale także zakupić żywność czy bilet lotniczy.
Tematyka spotkania koncentruje się wokół wizji cyfrowego społeczeństwa, problemów profilowania osobowości użytkowników Internetu oraz rozwiązań uspołeczniania informacji w sieci, W trakcie seminarium będziemy poszukiwać odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy nadal jesteśmy anonimowi? Jak daleko jest w stanie posunąć się technologia informacyjna i kto stanie się jej głównym beneficjentem?
- W jaki sposób Internet Rzeczy i monetyzacja danych zmienią obecne modele biznesowe i tworzą wartość w biznesie?
- Czy czujniki biometryczne, thick big data, cyfrowa etnografia całkowicie odkryją prawdę o ludzkich zachowaniach?
To już dwunaste seminarium z cyklu W drodze do menedżerskiej doskonałości. Realizujemy je od czterech lat. Stanowią one ważny element w rozwoju menedżerskich kompetencji oraz wspieraniu integracji środowisk akademickich i biznesowych. Spotkania te są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, wiedzy i dostarczenia informacji dotyczącej najnowszych wyzwań dla biznesu. Tworzą platformę do współpracy, a także inspirują do realizacji wspólnych inicjatyw i projektów.
Prelegenci:
Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon), Prawniczka specjalizująca się w problematyce praw człowieka i nowych technologii. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon, a także wiceprzewodnicząca European Digital Rights. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Development Studies w School of Oriental and African Studies. W przeszłości – prawniczka w międzynarodowej kancelarii Clifford Chance, członkini rad społecznych przy Ministrze ds. Cyfryzacji, stypendystka międzynarodowej sieci przedsiębiorców społecznych Ashoka. Publikowała m.in. w the Guardian, Polityce, Gazecie Wyborczej i Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka wielu nagród, w tym nagrody Radia Tok.fm w 2013 r. W Radiu TOK FM prowadzi podcast Panoptykon 4.0.
dr Jan Zając (Sotrender), Badacz i psycholog. Współzałożyciel i prezes Sotrendera – jedynej w Polsce firmy badawczej specjalizującej się w social media i tworzeniu własnych narzędzi do ich badania. Adiunkt na Wydziale Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie oraz Uniwersytetu w Leuven. Autor wielu publikacji nt. psychologii Internetu i prowadzenia badań online. Częsty mówca na konferencjach branżowych. Wykładowca na studiach magisterskich i podyplomowych z zakresu marketingu internetowego oraz badań społecznych i marketingowych. Zna 6 języków, odwiedził 44 kraje – w większości na rowerze.
Jakub Krawiec (Sotrender), Psycholog i doktorant na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie. W Sotrenderze zarządza projektami badawczymi obejmującymi analizę dużych zbiorów danych pozyskanych za pośrednictwem różnych źródeł internetowych. W 2018 roku ukończył staż badawczy organizowany przez Policy Research Group Uniwersytetu w Cambridge. Społecznik i działacz różnych organizacji pozarządowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Naukowo zajmuje się ekonomią behawioralną oraz naukami społecznymi w połączeniu z nowymi technologiami.
dr Aleksander Poniewierski, EY Partner, Global IoT Leader. Aleksander Poniewierski jest globalnym liderem sektora IoT w EY, odpowiedzialnym za prowadzenie praktyki doradczej ukierunkowanej na rozwój strategii, projektowanie, wdrażanie, optymalizację procesów, innowacje w modelu biznesowym, bezpieczeństwo oraz ochronę dla globalnych Klientów w konsumenckiej jak i przemysłowej branży IoT. Jest uznanym na całym świecie ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego i ochrony infrastruktury krytycznej. Wcześniej Aleksander prowadził praktykę doradczą sektora IoT/OT dla regionu EMEIA. W trakcie swojej kariery zbudował praktykę doradczą IT w Polsce i CSE, gdzie prowadził liczne projekty IT i OT dla jednych z największych firm w regionie. Przed wstąpieniem do EY, Aleksander był odpowiedzialny za zarządzanie bezpieczeństwem informatycznym w firmach telekomunikacyjnych. Aleksander ukończył Uniwersytet Śląski w 1997 z dyplomem magistra informatyki. Uzyskał doktorat z ekonomii na Uniwersytecie Poznańskim. Ponadto brał udział w wielu programach podyplomowych, organizowanych przez Harvard Business School, Carnegie Mellon University i LMD University. Jest również członkiem Rady Doradczej centrum biznesu globalnego na Uniwersytecie w Texas, Dallas (UDT). To autor wielu publikacji, a także uznanym prelegentem na licznych konferencjach związanych z bezpieczeństwem cyfrowym Cyber i IoT/OT.
14 maja 2020: Znad Wisły do Silicon Valley
Amerykańska kultura przedsiębiorczości to synonim unikatowego, alternatywnego sposobu myślenia i realizowania najśmielszych pomysłów. Nieskrępowana postawa otwartej innowacji i zmiany, jak również odważne działania rynkowe gwarantują amerykańskim firmom ciąg sukcesów komercyjnych, niejednokrotnie na światową skalę. Rozwijana przez lata przedsiębiorczość charakteryzuje się niespotykaną gotowością do podjęcia ryzyka, determinacją i motywacją oraz niejednokrotnie zdolnością identyfikowania swojej firmy na nowo. Tym, co łączy wszystkie projekty są także technologia, innowacje, a także metody zarządzania pozwalające na budowanie i skalowanie biznesu. Seminarium stanowi podsumowanie 100-letnich relacji biznesowych między Polską a Ameryką, ze zwróceniem szczególnej uwagi na te momenty obustronnej współpracy, które pozwalają obu państwom na dynamiczny rozwój gospodarczy, handlowy i społeczny.
Jak wygląda polski rynek w oczach międzynarodowych inwestorów? W trakcie seminarium swoim doświadczeniem z działań na polskim rynku podzielą się przedstawiciele firm amerykańskich, którzy amerykański styl prowadzenia biznesu wykorzystują w Polsce.
Jaka rysuje się perspektywa polskich firm rozwijających swój biznes za oceanem? Polscy przedsiębiorcy opowiedzą o swoich doświadczeniach wchodzenia na rynek amerykański, rozwijania biznesu oraz kompetencji biznesowych niezbędnych, aby z sukcesem działać w Ameryce.
Celem seminarium jest zwrócenie uwagi na czynniki, które wyzwalają potencjał przedsiębiorczości. Najczęściej kopiowanym rozwiązaniem jest model Doliny Krzemowej. Czym zatem różnią się, a w czym są podobne polskie i amerykańskie technopolis? W trakcie seminarium będziemy rozmawiać na temat:
- rozwoju polsko-amerykańskich stosunków gospodarczych i biznesowych,
- wyzwalania potencjału przedsiębiorczości organizacji,
- tworzenia kultury biznesu opartego o kooperację, innowacyjność, odwagę myślenia i działania.
Spotkanie ma stać się platformą wymiany doświadczeń firm, które rozwijają się na rynkach międzynarodowych.
Seminarium organizujemy wspólnie z Alumni Association.
Stowarzyszenie Alumni zrzesza polskich absolwentów wszystkich programów wymiany i wizyt studyjnych finansowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki. Największe i najbardziej znane z nich to: International Visitor Leadership Program (IVLP) i Fulbright Program. Alumni reprezentują bardzo szeroki wachlarz zawodów i specjalizacji. Są tu przedstawiciele sektora publicznego, pozarządowego, nauki, biznesu, edukacji, kultury, mediów i innych.
Prelegenci:
John Lowell Armstrong assumed his position as Counselor for Economic Affairs at the U.S. Embassy in Warsaw in August 2017. In this position, he leads the Economic Section. He advises the U.S. Ambassador in Warsaw on economic matters, including economic policy, business climate, innovation, and environmental issues. He has previously served in Poland twice. In 2001-5, he was Labor Officer in the Political Section, where he was the action officer for the U.S. Department of Labor’s Local Partnership Program. He also had responsibility for contacts with Polish conservative opposition parties, for religious matters, and for Jewish/Holocaust issues. In 1997-99, he was Trade Officer and also covered environment, science and technology matters (including the MSCII Joint Science Fund). He served as Director of the Washington Passport Agency in 2014-17, where he led a staff of 120 in a time of record passport demand. Immediately prior to joining the Washington Passport Agency, he served as acting Deputy Chief of Mission (2012-14) and Consular Section Chief (2011-12) at the U.S. Embassy in Nassau, The Bahamas. He has served as Deputy Consul General at the U.S. Embassy in Kyiv, Ukraine; Senior Political Officer in the Office of Russian Affairs at Department of State Headquarters in Washington, D.C.; Belarus Desk Officer at Department of State Headquarters; and Vice Consul at the U.S. Embassy in Bucharest, Romania. He joined the U.S. Foreign Service in 1994. He has a Master of Arts degree in history from the University of Wisconsin Madison, as well as a Bachelor of Arts degree (also in history) from the University of Minnesota (Minneapolis). He was a Fulbright Researcher at Marie Curie-Skłodowska University in Lublin in 1990-92. He is married to Alina M. Armstrong. They have three children and a grandson. He speaks Polish, Ukrainian, Romanian, and some Russian.
Dorota Dąbrowska-Winterscheid, Dyrektor Zarządzający Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham). Odpowiada za prace Izby jako organizacji opartej na członkostwie, wspierającej tworzenie sprzyjającego klimatu dla działalności gospodarczej w Polsce. W czasie pełnienia przez nią funkcji dyrektora zarządzającego organizacja AmCham rozwinęła się i liczy ponad 330 członków. Była jednym z założycieli stowarzyszenia Polish Professional Women Network (PWnet) oraz jurorem konkursów „Złote Spinacze” Polskiego Stowarzyszenia PR, Arts & Business Awards i Students in Free Enterprise (SIFE). Prezentuje zagadnienia dotyczące środowiska gospodarczego i politycznego w Polsce, a także prowadzi spotkania i dyskusje panelowe. Przed związaniem się z AmCham przez 10 lat była w biznesie jako dyrektor Cargo Partner Spedycja, księgowa w Shell Polska i PriceWaterhouse, a także dziennikarka Warsaw Business Journal. W 1992 r. ukończyła Lawrence University w Appleton w stanie Wisconsin. W 1998 r. ukończyła studia MBA przy University of Calgary.
Gedeon W. Werner, Novak Family Endowed Polish Chair w School of Business, Quinnipiac University, USA. Uznany międzynarodowy wykładowca i edukator, który z sukcesem łączy międzynarodowe polsko-amerykańskie doświadczenie biznesowe z akademickim. Nadzoruje oraz wdraża programy rozwojowe i edukacyjne programy stypendialne American Polish Business Leadership Scholarship; umożliwiające młodym ludziom z Polski i Węgier ukończenie studiów MBA na Quinnipiac University oraz zdobycia znacznego doświadczenia zawodowego w amerykańskich firmach. Jest współtwórcą koncepcji programu certyfikujacego Global Business Affairs Polish Certificate oferowanego w School of Business na Uniwersytecie Quinnipiac. W latach 2011 -2017 roku prezes Aquarius Management, spółki zarządzającej aktywami o wartości 150 milionów dolarów w nieruchomościach komercyjnych i mieszkalnych, aptekach, w firmie dostarczającej catering lotniczy, gdzie z ramienia inwestora nadzorował tworzenie i realizację strategii spółek portfelowych, odpowiedzialny za plany operacyjne oraz relacje inwestorskie z partnerami biznesowym. Absolwent Grand Valley State University (B.A.), (USA) i University of Michigan (M.A.) w Ann Arbor, (USA).
dr Jacek Pogorzelski, Ekspert w zakresie strategii marketingowej oraz zarządzania marką i doświadczeniem klienta. Posiada stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu oraz ukończone zaawansowane kursy z zakresu innowacyjności i modeli biznesowych na Uniwersytecie Stanforda. Jest także certyfikowanym neurobadaczem. Twórca metod i narzędzi planistycznych i analitycznych z zakresu marketingu, innowacyjności, poszukiwania insightów i strategii rynkowej. Pracował z firmami z kilkunastu branż z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rosji, Ukrainy i USA. Były wykładowca programów MBA oraz Executive MBA Szkoły Głównej Handlowej oraz The Carlson School of Management Uniwersytetu Minnesoty. Doświadczony trener komunikacji marketingowej, zarządzania marką, analizy marketingowej, marketingu wartości oraz innowacyjności w ramach certyfikowanych programów The Chartered Institute of Marketing z Londynu. Przeprowadził kilka tysięcy godzin szkoleń i warsztatów. Były brand i marketing manager międzynarodowych korporacji w branży FMCG i farmaceutycznej. Autor książek Marka na cztery sposoby (Managing Brands in 4D w języku angielskim), Praktyczny marketing miast i regionów, Kod skuteczności, Mity marketingowe, (R)ewolucja marki, Pozycjonowanie produktu oraz wielu artykułów na temat strategii marek oraz innych zagadnień marketingu strategicznego.
Bogumił Zięba, Prezes spółki Inovatica, absolwent Politechniki Łódzkiej, od 2008 rozwija firmę pod nazwą Inovatica. Firma w ciągu zaledwie kilku lat osiągnęła duży rozgłos oraz stała się cenionym partnerem na rynku IT w Polsce i USA. Od początku Inovatica stawiała na innowacje z tego też względu posiada własny dział badawczy B+R, który realizuje unikalne projekty w dziedzinie automatyzacji procesów przemysłowych, internetu rzeczy, czy usług geolokalizacyjnych. Bogumił Zięba według Res Publica, Google, Visegrad Fund i The Financial Times (Laureat nagrody New Europe 100 z 2016 roku) jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi zmieniających środowisko biznesowe.
dr Mirosław Sopek, Jest absolwentem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Tytuł doktorski otrzymał na Wydziale Chemicznym w zakresie Chemii Teoretycznej. Pracował jako asystent i wykładowcą na Politechnice Łódzkiej (modelowanie molekularne), Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej (e-commerce/kryptografia) oraz w Szkole Filmowej w Łodzi (grafika komputerowa). W 1989 roku założył firmę Mako Typesetting, którą w roku 1993 przekształcił w spółkę MakoLab. W latach 1996 – 2000 pracował za granicą: najpierw jako naukowiec i programista w HyperCube, Inc. w Waterloo w Kanadzie, a następnie jako kierownik projektów informatycznych i projektant systemów w HyperCube USA, Inc. w Gainseville – Florida w USA. W 2007 roku przekształcił MakoLab w Spółkę Akcyjną, która w grudniu tegoż roku zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od marca 2008 pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu MakoLab SA d/s technologii. Był także prezydentem Chemical Semantics, Inc. z siedzibą w Gainesville, na Florydzie (USA). Od 2016 roku zarządza amerykańskim oddziałem MakoLab a w roku 2018 uruchomił start-up LEI.INFO działający w obszarze identyfikacji cyfrowej firm. Pod jego kierunkiem spółka MakoLab przekształciła się w Agencję Rozwiązań Cyfrowych (Digital Solutions Agency). Firma obecnie specjalizuje się w usługach cyfrowych dla sektora motoryzacyjnego i finansowego. Posiada oddziały zagraniczne w Paryżu, Londynie oraz w Gainesville w USA. Ponadto Mirosław Sopek nadzorował powstanie zespołu Badań i Rozwoju w MakoLab SA, który zajmuje się m.in. technologiami semantycznymi. W ramach tych aktywności trzykrotnie organizował międzynarodowe konferencje (MakoLab Semantic Day w Paryżu i w Warszawie) oraz rozpoczął współpracę MakoLab z zespołem schema.org (konsorcjum Google, Bing & Yahoo) i konsorcjum EDMC (zrzeszającego firmy sektora finansowego). W ramach tej współpracy powstały rozszerzenia schema.org dla przemysłu motoryzacyjnego oraz dla bankowości. Mirosław Sopek jest założycielem i współzarządzającym dla dwóch wspólnot (Community Groups) w ramach konsorcjum W3C – GAO (ontologie motoryzacyjne) i FIBO (ontologia finansowa). Obecnie rozwija nowatorskie rozwiązania w ramach technologii Blockchain (GraphChain oraz Kwantowy Blockchain). Prywatnie jest żonaty i ma dwoje dzieci. Udziela się również poza zawodowo: jest członkiem zarządu Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense w Łodzi oraz założycielem wydawnictwa World Without End Publishing popularyzującego nietypowe przekłady biblijne na język polski.
Marcin Barański, z Grupą Kapitałową VOX jest związany od 2014 roku. Jako Dyrektor Generalny zarządza spółkami Meble VOX, Składy VOX oraz Profile VOX. Jest również prezesem zarządu VOX Detal S.A. Wcześniej, pełnił funkcję dyrektora ds. marketingu i sprzedaży, a następnie wiceprezesa zarządu w Grupie Tubądzin, gdzie odpowiadał za strategię, marketing, sprzedaż i logistykę. Pełnił również funkcje prezesa zarządu Megastore.pl S.A. oraz dyrektora handlowego Grupy Balex Metal. Marcin Barański jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku finanse i bankowość. Ukończył również program Executive MBA organizowany przez Uniwersytet Illinois oraz Uniwersytet Warszawski, a także General Management Program w Harvard Business School.
Izabela Murawska, Od 2015 do 2019 w fintechu Billon, odpowiedzialna za launch spółki w Wielkiej Brytanii i pierwszy projekt blockchain na masową skale w Polsce. Od 2019 założyciel i prezes BuildingBlocks Social Enterprise przygotowującej dzieci i dorosłych do pracy z nowymi technologiami. Prelegent i ewangelistka blockchain wśród specjalistów z zakresu kontrollingu finansowego, audytu i sprawozdawczości finansowej. Dyplom MBA i certyfikat CPA (odpowiednik biegłego rewidenta) zdobyła w Nowym Jorku. Po ponad 15 latach w USA i 10-letniej karierze w sektorze finansowym na Wall Street jako audytor, kontroler finansowy i dyrektor finansowy w funduszach inwestycyjnych, powróciła do korzeni, do Polski.
Angelo Pressello, Jest dyrektorem generalnym i właścicielem Direct.pl - firmy zajmującej się tworzeniem oprogramowania z siedzibą w Warszawie, z oddziałem w Chicago, Illinois. Direct.pl oferuje outsourcing rozwoju IT i profesjonalne usługi informatyczne dla firm w Ameryce Północnej i Unii Europejskiej. Do firmy dołączył w styczniu 2004 r jako dyrektor sprzedaży, stając się później dyrektorem generalnym, a w styczniu 2013 r. został jej właścicielem. Przyjechał do Polski w 1994 r. jako wolontariusz Korpusu Pokoju i nigdy nie wyjechał. Jego wcześniejsze doświadczenie w sprzedaży dotyczy branży finansowej i rekrutacyjnej. Wcześniej pracował przez trzy lata w ambasadzie USA. Angelo ukończył studia MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i University of Minnesota oraz licencjat w dziedzinie stosunków międzynarodowych na Cleveland State University.
Magda Kotlarczyk, Head of Sales, Google Poland. Pozytywnie zakręcona tym, jak Technologia rozwija Świat, Ludzi i Biznes. Po blisko 13 latach ‘szkoły marketingu FMCG’ w Procter&Gamble (w różnych rolach i krajach), w 2011 dołącza do polskiego zespołu Google i tak oto robi skok w świat technologicznych innowacji, digital marketingu i e-commerce. W Google Poland zarządza zespołem, który podpowiada Klientom jak w pełni wykorzystać potencjał internetu, aby ich biznes rozwijał się szybciej. Na spotkanie PAM Center w Łodzi cieszy się podwójnie: jest absolwentką Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, a kilka lat temu sama odbyła podróż "znad Wisły do Silicon Valley", więc chętnie podzieli się wrażeniami z tej wyprawy.
Rafał Pieprzyk, Przewodniczący Stowarzyszenia Alumni Association, związany z założeniem i powstaniem organizacji od 2007 roku. Ekspert i specjalista w obszarze budowania i rozwoju stosunków międzynarodowych, którymi zajmuje się naukowo już od czasów studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w Instytucie Politologii i Nauk Społecznych. Swoją pracę naukową kontynuował na Uniwersytecie West of England w Bristolu w Wielkiej Brytanii(1996-97) oraz w ramach programu International Visitors Leadership Programme sponsorowanego przez US Department of State (2001) i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Polska (2010-11). Przez długi czas jego zawodowa kariera związana była ze stosunkami międzynarodowymi. Trzy lata jako koordynator programu działalności badawczej, konferencji i seminariów w Instytucie Studiów Strategicznych w Krakowie. Jeden rok jako specjalista w zakresie relacji międzynarodowych w Marhall Office w Krakowie. I ponad 8 lat jako kierownik sprzedaży na rynkach międzynarodowych dla polskich firm produkcyjnych. Od 2013 roku jest właścicielem własnej firmy - „Re-Public”, zajmującej się sprzedażą produktów i usług na rynkach międzynarodowych.
1 marca 2019: seminarium Smart Business in Smart City
Współczesne koncepcje biznesowe wykorzystujące siłę tłumów, psychologię śmiałości, filozofię dzielenie się wspólnym czasem i zasobami, znajdują coraz większe zainteresowanie w prowadzonych firmach i organizacjach. Technologie "smart", kultura innowacji, jak również mobilność i cyfrowy nomadyzm odrzucają dotychczasowy sposób myślenia o biznesie i jego działaniu. Powszechna uberyzacja stawia na pierwszym miejscu dostępność, użyteczność i współdzielenie wolnych zasobów ekonomicznych. Celem seminarium jest przyjrzenie się bliżej, jak w najbliższej przyszłości będą funkcjonowały organizacje komunikujące nowy styl zarządzania, pracy i życia.
Tematyka spotkania koncentrowała się wokół trzech problemów:
- rozwoju firm działających w oparciu o unikalne modele biznesowe, wykorzystujące przestrzeń miejską do tworzenia wspólnych form użytkowania i konsumpcji,
- filozofii działania „inteligentnych” organizacji, których ekonomiczny sukces jest wynikiem zwiększonej efektywności wykorzystania zasobów społecznych, ludzkich i technicznych,
- przyszłości miast i regionów, tworzących możliwości dla rozwoju organizacji.
Spotkanie dotyka także problemu tworzenia przestrzeni miejskiej, jej organizacji oraz inteligentnych rozwiązań, których przykładem może być londyńska dzielnica Silicon Roundabout & Tech City, uznana za trzeci największy na świecie po San Francisco i Nowym Jorku, klaster start-upów technologicznych. Jej niepowtarzalny charakter kształtuje się dzięki nieformalnej infrastrukturze, silnym akcentom technologicznym, jak i kulturze designu i innowacji. Czy zatem Łódź i inne miasta polskie mogą iść za przykładem brytyjskich metropolii?
To już dziesiąte seminarium z cyklu W drodze do menedżerskiej doskonałości. Realizujemy je od trzech lat. Stanowią one ważny element w rozwoju menedżerskich kompetencji oraz wspieraniu integracji środowisk akademickich i biznesowych. Spotkania te są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, wiedzy i dostarczenia informacji dotyczącej najnowszych wyzwań dla biznesu. Tworzą platformę do współpracy, a także inspirują do realizacji wspólnych inicjatyw i projektów. Seminaria adresujemy głównie do społeczności PAM Center – absolwentów i studentów programów MBA i szkoleń rozwojowych. To menedżerowie wyższego i średniego szczebla głównie z firm regionu łódzkiego (ok. 3000 absolwentów).
Prelegencji:
Douglas McWilliams, Founder and Deputy Chairman, Centre for Economics and Business Research (CEBR); Former Chief Economic Adviser, Confederation of British Industry (CBI); Former Chief Economist, IBM UK. Douglas is one of the world’s leading economists and was chosen in 2012 from over 300 applicants to become the Gresham Professor of Commerce. His Gresham lecture series ‘The world’s greatest ever economic event’ looking at the impact of globalisation on the Western economies attracted widespread attention and large audiences. He covers all aspects of economics but is best known for his work in forecasting, the economics of the IT and telecoms sectors, transport economics and for his knowledge of the Far East economies. His Masters’ thesis at Oxford (1974) on offshore manufacturing in the Far East predicted globalisation and many of its consequences. After setting up Cebr, he was Chief Executive for 20 years, and Executive Chairman for 3 years. Previously he had been Chief Economic Adviser to the Confederation of British Industry and Chief Economist for IBM UK. Douglas is famed for his communications skills and is one of the most widely quoted economists. His book ‘The Flat White Economy’ topped the best seller lists and was been reprinted 9 times in paperback. His book ‘The Inequality Paradox’ was released in New York on 20 November last year and has sold out twice. It will be released in Europe later this year.
Andrzej Walczak, Jeden z twórców założonej w 1991 roku Grupy Atlas. Andrzej Walczak posiada 39 proc. udziałów w spółce WKIZB Atlas, kontrolującej grupę, która podbiła rynek chemii budowlanej. Należąca do niej Atlas sp. z o.o., stojąca na czele kilkunastu firm, w 2013 roku uzyskała 560 mln zł przychodu ze sprzedaży. W skład grupy, jak informuje Atlas, wchodzi 16 fabryk przetwarzających surowce z pięciu własnych kopalni gipsu, anhydrytu i piasku kwarcowego. Andrzej Walczak jest miłośnikiem sztuki, założył galerię Atlas Sztuki mieszczącą się przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Jego pasją są malarstwo i fotografia.
Błażej Moder, Dyrektor „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi. Przed objęciem funkcji dyrektora EC1 Łódź, Błażej Moder zarządzał programem pn. „Nowe Centrum Łodzi”, będąc odpowiedzialnym m. in za koordynację, realizację oraz rozwój tego programu. Błażej Moder posiada tytuł magistra Stosunków Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. W 2014 roku znalazł się w gronie 40 młodych europejskich liderów uczestniczących w programie "40under40". Błażej Moder jest członkiem rady Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego a także Towarzystwa Mont Pelerin. EC1 Łódź jest instytucją kultury prowadzoną przez Urząd Miasta Łodzi oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja mieści się w zrewitalizowanej XX - wiecznej elektrowni. W ramach EC1 Łódź działają trzy główne centra o charakterze kulturalno-edukacyjnym: Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Nauki i Techniki oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Warte 100 mln euro przedsięwzięcie jest jednym z największych projektów kulturalnych realizowanych obecnie w Polsce.
Waldemar Olbryk, Head of Residential Business, Echo Investment S.A. Ukończył ekonomię na Uniwersytecie Łódzkim oraz studia MBA w PAM Center (Uniwersytet Łódzki). Posiada również tytuł Profesjonalnego Managera Projektu według standardu Project Management Institute. Zawodowo związany jest z Łodzią: był zaangażowany w tworzenie łódzkiej Manufaktury, następnie z współpracował z firmą Phillips Lighting. W 2008 r. rozpoczął pracę w Skanska, by w 2014 r. roku objąć funkcję Prezesa jednostki Skanska Commercial Development Europe (CDE). Warto nadmienić że od początku istnienia jednostki jest pierwszym Polakiem na tym stanowisku. W dniu 1 sierpnia 2017 roku dołączył do największego polskiego dewelopera Echo Investment S.A., jako Dyrektor Działu Mieszkaniowego. W 2018 roku przyjęty w szeregi stowarzyszenia RSA (Royal Society for the Arts, Manufactures and Commerce).
Seminarium pt. Uberyzacja biznesu, gospodarki i pracy odbyło się 18 maja 2018 roku
Opcjonalność, użyteczność i mobilność stanowią kwintesencję ekonomii na żądanie. Firmy działające na zasadach Ubera łączą potrzeby klientów oraz dostawców w jak najbardziej efektywny sposób. Wykorzystywane serwisy internetowe oraz aplikacje mobilne pozwalają na dostarczanie produktów już w momencie zgłoszenia ich przez klienta.
Nowy porządek ekonomiczny zaciera granicę między przestrzenią zawodową i prywatną. Wystarczy dołączyć do współdzielonej rzeczywistości wirtualnej, by z matki odwożącej dziecko do przedszkola stać się taksówkarzem. Biznesowe modele wykazują dużą dowolność działania. Firma sama wybiera swoich partnerów biznesowych, tworzących nową klasę „pracowników na żądanie” w dowolnym miejscu i czasie.
Czy zatem innowacyjne rozwiązania oparte o wygodę, intuicyjność i użyteczność aplikacji i systemów staną się kołem zamachowym rozwoju gospodarki?
Czy prawdą jest, że nowy kapitał społeczny współdzielony przez rzesze wzmaga relacje biznesowe i podnosi jakość wymiany handlowej?
W trakcie seminarium będziemy rozmawialiśmy na temat upowszechnienia się uberyzacji oraz jej skutków na rozwój biznesu i rynku pracy. Wydarzenie skupia się wokół następujących problemów:
- identyfikacji nowych rozwiązań i modeli biznesowych, jakie tworzą się podważając tradycyjne schematy biznesu,
- przewidywaniu następstw i wpływu "uberyzacji" na zatrudnienie, systemy płatności, regulacje prawne oraz działania rynkowe firm, analizy szans i zagrożeń w zmieniającym się rynku pracy.
Prelegenci:
Anna Czarczyńska, doktor nauk ekonomicznych, studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i Sussex University. Dziekan kierunku Ekonomia i kierownik Akademii Kompetencji Menadżera na Akademii Leona Koźmińskiego. Konsultant i trener biznesu, lider projektów międzynarodowych. Radca ekonomiczny ambasady RP w Helsinkach. Autorka publikacji z dziedziny ekonomii, zarządzania oraz zrównoważonego rozwoju.
Maciej Szlinder, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, socjolog, ekonomista. Prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego. Członek hiszpańskiej Sieci Dochodu Podstawowego (Red Renta Básica) i sieci europejskiej (Unconditional Basic Income Europe). Redaktor czasopisma naukowego Praktyka Teoretyczna. Autor książki Bezwarunkowy dochód podstawowy. Rewolucyjna reforma społeczeństwa XXI wieku (PWN, 2018). Publikował m. in. w Basic Income Studies, Nowej Krytyce, Filo-Sofiji, Przeglądzie Ekonomicznym, Dzienniku Gazeta Prawna i Nowym Obywatelu. Tłumaczył lub współtłumaczył książki takie jak m.in. Cztery przyszłości Petera Frase’a (PWN, 2018), Sukces i szczęście Roberta Franka (PWN, 2018), Nierówności. Co da się zrobić? Anthony’ego Atkinsona (Krytyka Polityczna, 2017), Karta Prekariatu Guya Standinga (PWN, 2015).
Wojciech Wilk, IBM Watson Customer Engagement, Client Solutions Professional. Jego rozwój osobisty i kariera ukierunkowane są na wyzwania związane z rozwojem biznesu klientów oraz partnerów firmy IBM. Od 20 lat pracuje w branży IT, gdzie w ostatnich latach prowadził inicjatywy w zakresie rozwiązań IBM Watson Customer Engagement, IBM Collaboration Solutions and Smarter Workforce w Polsce oraz krajach Europy centralnej i wschodniej. Obecnie w ramach rozwiązań IBM Watson Marketing: Customer Insights, Digital Experience, Personalized Marketing oferuje wykorzystanie analityki do zrozumienia klientów i planowania najbardziej efektywnych działań marketingowych. Przez kilkanaście lat zajmował się rozwiązaniami do pracy grupowej, komunikacji, współpracy, zarządzania wiedzą oferowanymi przez firmę IBM jako IBM Collaboration Solutions i Social Business. Był także odpowiedzialny w firmie IBM za rozwiązania Smarter Workforce (Kenexa). Wspierał klientów oraz partnerów biznesowych w procesie wyboru oraz wykorzystania najlepszych praktyk i rozwiązań do rekrutacji talentów, procesów zaangażowania i utrzymania najlepszych ludzi, rozwijania ich umiejętności, budowania systemów motywacyjnych, czy programów dla liderów. Pierwsze lata doświadczeń zdobywał w zespole wdrożeniowym IBM Software Services, gdzie brał udział w wielu projektach w Polsce i za granicą. Jest absolwentem programu MBA na uczelni Warwick Business School.
Cyberbezpieczni? - seminarium 19 maja 2017
Zastanawiasz się, jakie są najczęstsze sposoby oszustw w Internecie?
Co robisz, aby rzeczywiście zapewnić ochronę swojej tożsamości w sieci?
Może narażasz siebie lub swoją firmę na lekkomyślną utratę danych z chmury?
O cyberbezpieczeństwie, atakach sieciowych, ochronie danych osobowych w sieci oraz poszukiwaniu rozwiązań przed zagrożeniami w wirtualnej rzeczywistości rozmawialiśmy 19 maja 2017r. podczas kolejnego seminarium z cyklu W drodze do menedżerskiej doskonałości.
Prelegenci:
Tomasz Sawiak (Rozegraj swoją partię z hakerami) - wicedyrektor w zespole Cyber Security PwC Polska. Bezpieczeństwem IT zajmuje się od kilkunastu lat. Specjalizuje się w projektowaniu i budowie centrów monitorowania bezpieczeństwa - SOC (Security Operations Center), audytach systemów teleinformatycznych, przeglądach i rozwoju architektury bezpieczeństwa IT przedsiębiorstw oraz projektowaniem nowatorskich usług i rozwiązań adresujących różne problemy bezpieczeństwa IT skorelowanych z potrzebami biznesowymi przedsiębiorstw. W PwC zajmuje się wdrażaniem systemów zapewniania i monitorowania bezpieczeństwa IT, gdzie projektuje architekturę rozwiązań i jest autorem szeregu scenariuszy monitorowania adresujących różnego typu zagrożenia i scenariusze ataków. Od ponad 10 lat prowadzi analizy incydentów, zagrożeń związanych z atakami na systemy finansowe i bankowości internetowej. Zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystuje do projektowania dedykowanych, praktycznych mechanizmów zabezpieczających i doskonalenia mechanizmów autoryzacji transakcji oraz rozwoju architektury bezpieczeństwa IT instytucji finansowych.
Dr Joanna Kulesza (Kto zapłaci za cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa?) - adiunkt, Wydział Prawa i Administracji UŁ. Pracuje dla Rady Europy, realizując projekty dotyczące stosowanie praw człowieka w Internecie (Ukraina 2015, Mołdawia 2016). Gościła z wykładami m.in. w Oxford Internet Institute, Norwegian Research Center for Computers and Law, Westfälische Wilhelms Universität Münster i Justus-Liebig-Universität Gießen. Odbyła staże podoktorskie na uniwersytetach w Cambridge i Monachium. Jest uczestnikiem m.in. europejsko-chińskiego dialogu nt. cyberbezpieczeństwa, recenzentem europejskiego programu badawczego COST oraz członkinią rady programu dot. cyberbezpieczeństwa i zarządzania Internetem Uniwersytetu w Indianie. Doktor Kulesza jest także autorką licznych publikacji dotyczących prawa międzynarodowego i nowych technologii, w tym “Cybersecurity and Human Rights in the Age of Cyberveillance” (wspólnie z R. Balleste, Rowman and Littlefield 2015) i “Due Diligence in International Law” (BRILL 2016). Jej aktualne zainteresowania badawcze dotyczą zbiegu prawa praw człowieka i cyberbezpieczeństwa.
Olga Budziszewska (Z głową w chmurze ale cyberbezpiecznie) - Cybersecurity Assurance Program Manager, Microsoft. Zwolenniczka nowych technologii w edukacji i biznesie oraz orędowniczka budowania kultury bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Zawodowo: kryminolog, specjalista ds. zarządzania bezpieczeństwem informacji, badacz rynku. Już w trakcie studiów zaczęła realizować badania dla organizacji pozarządowych oraz administracji publicznej. We współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim oraz agencjami badawczymi prowadziła projekty m.in w obszarze satysfakcji klienta, ochrony zdrowia, edukacji i biznesu. Od 3,5 roku pracuje w Microsoft - najpierw w projekcie łączącym platformę Microsoft Azure z technologiami open source, obecnie przy realizacji programu wspierającego cyberbezpieczeństwo w chmurze publicznej Microsoft Azure.
Monika Czaplicka (Kto skradł moją tożsamość?) - Agencja Social Media Wobuzz. W branży online i social media od 11 lat. Z wykształcenia socjolożka, pracuje w swojej agencji Wobuzz dla różnych klientów. Prowadzi fanpage „Kryzysy wybuchają w social media w weekendy” oraz bloga czaplicka.eu. Specjalizuje się w kryzysach, hejcie i dbaniu o reputację. Jej debiutancka książka „Zarządzanie kryzysem w social media” nakładem wydawnictwa Helion doczekała się dodruku po kilku miesiącach od pierwszego wydania i tytułu bestsellera. Jedna z autorek II tomu Biblii E-biznesu (nagrodzonej książkowym Oskarem). Często występuje jako prelegentka na wielu wydarzeniach i konferencjach branżowych. Wśród jej klientów znajdują się takie marki jak PZU, Empik, dr. Oetker, Łazienki Królewskie, BGŻ BNP Paribas, Provident czy KRPM.
Wśród zarejestrowanych uczestników seminarium rozlosowano książki ufundowane przez Wydawnictwo Helion.
Sponsor główny wydarzenia: Grupa ATLAS
Seminarium Tech Life Harmony - 2 marca 2018
Nadchodzi rzeczywista Federacja Handlowa, która swoim zasięgiem obejmie nie tylko galaktykę Georga Lucasa, ale już wkrótce zapuka do naszych drzwi. W niedalekiej przyszłości ludzie i maszyny będą bezproblemowo współpracować ze sobą, uzupełniając nawzajem swoje kompetencje i umiejętności. Do 2030 roku nastąpi wzrost populacji systemów i algorytmów, które będą aranżować, organizować i zarządzać codziennymi czynnościami w pracy i w domu. Roboty zintegrowane z chmurą i big data zastąpią ludzi i będą opiekować się starszymi i dziećmi.
Człowiekowi pozostaje zaś sprawować kontrolę i zawierzyć gotowym rozwiązaniom dostarczanym przez spersonalizowane technologie.
O tworzeniu społecznej i biznesowej równowagi maszyn i ludzi, poszukiwaniu „ucieleśnionych” rozwiązań na styku technologii, designu i nauki i rozpoznawaniu interakcji na linii człowiek-technologia rozmawialiśmy rozmawiać w trakcie seminarium:
Tech Life Harmony - #Robot-pracownik #System-dyrektor #Zdalny-manager.
Celem spotkania jest przyjrzenie się bliżej, w jakim stopniu możliwe jest tworzenie biznesowej i społecznej harmonii funkcjonowania maszyn i ludzi.
Wydarzenie skupiało się wokół następujących problemów:
- identyfikacji rozwiązań oraz trendów technologicznych, które mają największy wpływ na tworzenie biznesowego ekosystemu: człowiek-maszyna,
- przypisywaniu kompetencji, zadań i działań wykonywanych przez ludzi i urządzenia,
- badaniu wzajemnych interakcji człowiek-technologia,
- przewidywaniu szans i zagrożeń w rozwijającym się modelu Smart Human.
Prelegenci:
Lech C. Król - Z branżą reklamową związany jest od kilkudziesięciu laty. Właściciel agencji reklamowej Adwertajzing oraz systemu personalizowanej i indywidualizowanej komunikacji reklamowej Individeo. Konsultant z ponad 20 letnim doświadczeniem w branży reklamowej, pracował na stanowiskach dyrektorskich w EURO RSCG Poland, Leo Burnett, McCann-Ericskon, Radio Zet. Wprowadził na rynek polski m.in. marki "Łaciate" oraz „Millenium", twórca kampanii proszku Vizir "Białe na białym”. Trener i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Łódzkim, the Chartered Institute of Marketing. Dzieli się ze słuchaczami zdobytą wiedzą i doświadczeniem w zakresie reklamy i marketingu. Jest laureatem wielu nagród branżowych (Golden Drum, Effie, Kreatura), jako pierwszy Polak otrzymał srebrnego lwa na festiwalu filmów reklamowych w Cannes. Autor licznych publikacji w czasopismach branżowych (m. in. Businessman Magazine, Impact, Press, Brief Magazine, Marketing w praktyce). Prywatnie fascynuje się sztuczną inteligencją i programowaniem (najchętniej w C#).
Tadeusz Żórawski - Lider biznesu i ekspert w dziedzinie komunikacji marketingowej, planowania mediów, zaawansowanych badań postaw konsumenckich i analiz reakcji konsumentów na nowe technologie. Od ponad 12 lat kieruje domami mediowymi (od września dyrektor zarządzający 2016 PHD Poland, wcześniej od 2005 roku prezes zarządu Universal McCann w Polsce, gdzie pracował od roku 1994). W czasie swojej pracy kreował i nadzorował przygotowanie strategii komunikacji wprowadzania i rozwoju wielu marek z różnych kategorii produktowych, m.in. dla marek firm takich jak Nestlé, General Motors, Polkomtel, Gillette, Coca-Cola, Onet.pl, Goodyear Group Poland, GlaxoSmithKline, Boots Healthcare, Polpharma, Boehringer Ingelheim, PLL LOT, allegro.pl, PKO Bank Polski, Bakoma, Jutrzenka Colian, Showmax, Perfetti van Melle, Deutsche Bank. Aktywnie wdrażał zaawansowane badania konsumenta, m.in. badania neuromarketingowe, pomiary atrybutów marki wykorzystujące metodę czasów reakcji, eyetracking i zaawansowane modelowanie ekonometryczne. Dla klientów przeprowadzał również prezentacje analiz z dziedziny nowych trendów technologicznych i ich zastosowania w marketingu konsumenckim, psychologii podejmowania decyzji konsumenckich i ewolucji zachowań konsumenckich w świecie technologii cyfrowych. Od ponad roku jest stałym doradcą strategicznym w programie Omnichannel firmy The Heart, gdzie łączy się start-upy z korporacjami, które chcą wdrażać nowe programy w zakresie analityki konsumenta, automatyzacji marketingu i sprzedaży i zmian punktów sprzedaży. Wielokrotny mówca na konferencjach poświęconych nowym trendom w marketingu, w Polsce i z granicą (w Grecji, Turcji, Indiach). Zdobywca nagrody Leadership Award for Contribution to Market Research wręczonej podczas kongresu World Marketing Congress 2014 odbywającego się w Indiach.
Wiesław Bartkowski - Projektant interakcji i badacz systemów złożonych. Specjalizuje się w prowadzeniu badań i realizacji projektów na pograniczu informatyki, nauk społecznych i designu. Symuluje komputerowo i analizuje systemy techno-społeczne. Naukowo zajmuje się complex systems. Realizował badania m.in. w programie „Future and emerging technologies”. Stworzył narzędzia wykorzystywane w ONZ i West Point. Jest twórcą pionierskich na polskim rynku edukacyjnym programów kształcenia łączących informatykę z naukami humanistycznymi i twórczym wykorzystaniem technologii. Na Uniwersytecie SWPS stworzył specjalność Projektowanie interakcji człowiek–technologia. Należy do kadry School of Form, w której pokazuje przyszłym projektantom nowy rodzaj tworzywa, jakim jest połączenie kodu z elektroniką. Jest także współtwórcą i kierownikiem pierwszych w Polsce studiów podyplomowych CreativeCoding.pl w ramach których projektanci i artyści uczą się wykorzystywania kodowania, budowania obwodów elektronicznych i fabrykacji cyfrowej od tworzenia interaktywnych instalacji, obiektów, czy prototypowych produktów. Współpracował z Florida Atlantic University, Ammerman Center for Art and Technology w Connecticut, Institute for Scientific Interchange Foundation Torino, Columbia University oraz Instytutem Podstaw Informatyki PAN.
24 lutego 2017 - seminarium z cyklu W drodze do menedżerskiej doskonałości. Tym razem temat: Milenialsi -pokolenie paradoksów. Przedsiębiorczy czy wykluczeni?
Wewnętrzna pasja i zaangażowanie napędzają do działania i pracy.
Oddają więcej pieniędzy na cele dobroczynne niż pozostali.
Samorealizacja i bycie niezależnym pchają ich do otwierania własnych firm.
To dzisiejsi Milenialsi, którzy w najbliższych latach zmienią rynek pracy.
O wzajemnym zrozumieniu, potrzebie współpracy i szczęśliwych biznesach rozmawialiśmy podczas konferencji Milenialsi – pokolenie paradoksów zorganizowanej przez Polsko–Amerykańskie Centrum Zarządzania oraz Amway Polska.
Celem spotkania było przyjrzenie się bliżej, jaki wpływ na środowisko pracy mają osoby z pokolenia Y, jakimi pracownikami i szefami są młodzi ludzie i wobec czego tak naprawdę są lojalni. Te i wiele innych pytań stawiać będą studenci, akademicy oraz ludzie biznesu szukający rozwiązań dla rozwoju organizacji i rynku pracy.
Prelegenci:
dr Anna Czarczyńska (Przedsiębiorczość w oczach Milenialsów. Polska i Świat) – wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego, visting profesor ESAM Paris (Szkoły Wyższej Zarządzania w Paryżu) oraz Sophia Antipolis (Szkoły Biznesu), a także Coruna Universidad (Uniwersytetu w Coruna). Prezes grupy inicjatywnej ProValues Foundation, propagującej kulturę zarządzania, opartą na wartościach. Ma doświadczenie w administracji i dyplomacji. W Ministerstwie Gospodarki była ekspertem Krajowego Programu Gospodarczego (2008), w Ambasadzie Polskiej w Helsinkach kierowała wydziałem ekonomicznym Ambasady (2008-2011), zajmując się współpracą z administracją i firmami skandynawskimi. Pełniła też funkcję eksperta Związkowi Pracodawców Warszawy i Mazowsza (2012-2014). Ma wieloletnie doświadczenie dydaktyczno-naukowe, zdobyte na Uniwersytecie Warszawskim oraz Akademii Leona Koźmińskiego. W gestii jej zainteresowań badawczych znajdują się: gospodarcze aspekty integracji europejskiej przedsiębiorczość, zarządzanie w otoczeniu międzynarodowym, negocjacje i komunikacja oraz inteligencja zbiorowa i ekonomia menadżerska.
dr Julita Czernecka (Zaangażowanie#Rozrywka#Pasja Y… OLO? - fakty i mity o Milenialsach) – socjolog, coach, trener umiejętności psychospołecznych, adiunkt w Katedrze Socjologii Struktur i Zmian Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego. Autorka książek: „Single and The City” (2014) i „Wielkomiejscy single” (2011), współautorka książek „Kulturowe uwarunkowania postaw kobiet i mężczyzn w różnym wieku wobec swego wyglądu i zdrowia” (2016), „Stereotypy a rzeczywistość” (2008) i „Mama w pracy” (2009). Współzałożycielka firmy Human Power. Absolwentka Noble Manhattan Coaching, Laboratorium Edukacji i Psychoterapii, London School of Public Relations. Prowadzi szkolenia i wykłady m.in. w zakresie psychospołecznych aspektów zarządzania zasobami ludzkimi, przełamywania stereotypów, zarządzania różnorodnością, a także public relations.
prof. nadzw. dr hab. Tomasz Czapla (Orientacja na cel czy multizadaniowość) – Dziekan Wydziału Zarządzania UŁ, wykładowca, z blisko 20 letnim doświadczeniem prowadzi wykłady i konwersatoria w języku polskim i angielskim: z podstaw teorii organizacji i zarządzania, nauki o organizacji, doradztwa personalnego, rozwijania umiejętności osobistych, strategii zarządzania zasobami ludzkimi organizacji, zarządzania wiedzą i kompetencjami, zarządzania kulturą oraz seminaria dyplomowe i magisterskie. Konsultant, trener. Specjalizuje się w realizacji projektów doradczych w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi organizacji oraz zarządzania strategicznego. W swojej ponad 20-letniej karierze zawodowej współpracował z wieloma klientami i instytucjami będąc odpowiedzialny za prowadzenie licznych projektów doradczych w takich obszarach jak: tworzenie systemów kompetencyjnych, budowanie systemów wynagrodzeń, budowanie system ów ocen pracowniczych, wartościowanie stanowisk pracy oraz analiza kultury organizacyjnej. Doktor Nauk Ekonomicznych w dziedzinie Nauk o Zarządzaniu. Pracę doktorską napisał z dziedziny zarządzania strategicznego. Jest autorem ponad pięćdziesięciu artykułów i opracowań naukowych. Aktualnie Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Odbył staże naukowe w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Członek Polskiego Stowarzyszenia Kadrami. Prowadził projekty i szkolenia między innymi dla: Bel Polska; Budo-Hurt; PTK Centertel; Centralny Zarząd Poczty Polskiej; Ceri; Eden Springs; Frantschach Świecie; Lafarge Polska; Lek Polska (Sandoz Polska); Mahle Polska; Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji; Ministerstwo Skarbu Państwa; Ministerstwo Gospodarki i Pracy; Nivea Polska; Parker Hanifin Polska; MPK Łódź; PARP; PGE; Philips Lighting Pabianice; Pilkington Polska; PKO BP; PKP; Polfa Pabianice; Polkomtel; Pollena Ewa; Polsnack; PSE; Rentsch Polska; Rosti Polska; Sapa Poland; Schindler Polska; Urząd Miasta Łodzi, Variaex; Zakład Elektroenergetyczny H. Cz. Elsen.
Konrad Kubacki (Przedsiębiorczość młodych Polaków za granicą) – Business Services Manager, BPCC Trade – nadzoruje pracą zespołu ds. Handlu w Brytyjsko Polskiej Izbie Handlowej (BPCC Trade) Od ponad trzech lat w ścisłej współpracy z Ministerstwem Handlu Zagranicznego Wielkiej Brytanii (Department for International Trade – DIT), wspiera firmy brytyjskie w ekspansji na rynek w Polsce, w pozyskaniu informacji na temat możliwości eksportu i inwestycji, w analizie trendów i zachowań konsumenckich, oraz w nawiązaniu kontaktów z potencjalnymi kontrahentami. Wraz ze swoim zespołem BPCC Trade udziela także pomocy i wsparcia firmom z Polski, które pragną zoptymalizować swój łańcuch dostaw i poszukują dostawców wysokiej jakości produktów lub usług z Wielkiej Brytanii. Przed dołączeniem do zespołu BPCC Trade Konrad pracował w Agencji Handlu i Inwestycji Wielkiej Brytanii (UK Trade & Investment) oraz na Politechnice Warszawskiej, gdzie zdobył bogate doświadczenie w komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań oraz tworzeniu powiązań pomiędzy sektorem nauki oraz biznesu. Konrad jest absolwentem Wydziału Stosunków Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej.
Beata Bukowska (Lojalnie ostrzegam, że niebawem odchodzę) – Partner Zarządzający w firmie Inwenta Sp. z o. o., współzałożyciel Stowarzyszenia Interim Managers (SIM), coach ICC oraz coach LMI. Od 1999 roku związana jest z branżą doradztwa personalnego. Swoje doświadczenia w tym obszarze budowała pracując zarówno w firmach polskich i zagranicznych. Dzięki pracy w TMP World Wide miała okazje poznać i zastosować najnowocześniejszą wiedzę i praktykę z zakresu HR. W 2004 roku została współzałożycielem firmy doradztwa personalnego Inwenta, w której pełni rolę Partnera Zarządzającego. Beata posiada praktyczną wiedzę z zakresu zarządzania oraz z obszaru HR. Przygotowuje i prowadzi projekty diagnozy i oceny potencjału pracowników i kandydatów do pracy metodą Assessment i Development Centre. Angażuje się w projekty ocen pracowniczych, prowadzi szkolenia i warsztaty metodą coachingową dla kadr kierowniczych. Beata posiada bogate doświadczenia w realizacji projektów rekrutacyjnych dla wielu firm polskich i międzynarodowych. Od 2007 roku realizuje coachingi metodą ICC, a w 2009 roku poznała metodykę pracy LMI. Na co dzień zarządza kilkunastoosobowym zespołem konsultantów. Od 2004 roku aktywnie działa na rzecz rozwoju polskiego rynku rekrutacyjnego.
Do udziału w seminarium zaprosiliśmy menedżerów zainteresowanych budowaniem dobrych i trwałych relacji w swoich firmach tworzeniem marki, wizji i strategii w swoich firmach i organizacjach oraz osobistym rozwojem, także studentów i nauczycieli akademickich.
Wśród uczestników rozlosowane zostały książki: Chipa Espinozy, „Milenialsi w pracy”, ufundowane przez Wydawnictwo Studio Emka.
17 listopada 2016 w PAM Center odbyło się kolejne seminarium z cyklu "W drodze do menedżerskiej doskonałości". Temat nawiązuje do Ekonomii behawioralnej: Irracjonalność klienta w epoce Digital.
Seminarium w języku angielskim. Dziękujemy prelegentom i wszystkim uczestnikom spotkania za obecność i aktywny udział w seminarium.
Serdecznie dziękujemy sponsorowi, Wydawnictwu Media Rodzina z Poznania za ufundowanie dla uczestników seminarium książek Pułapki myślenia, Daniela Kahnemana, psychologa, laureata nagrody Nobla.
Behavioural Economics in the Age of Digital
During the seminar we propose topics from the area of behavioral economics. During the meeting, based on the current research results, the model to explain why people behave this way and not otherwise, and how you can influence these behaviors, will be discussed. Our daily interaction with digital devices generate massive data sets. Precise analysis of these data sets, allows faster and cheaper measurement buyers on a global scale.
A mammoth amount of data is being generated by our daily interactions with technological devices and online services. Compared to existing approaches, these new forms of data offer faster and cheaper measurements of human behaviour at a global scale. Examples I will showcase range from using online newspapers to quantify the relationship between financial news and the stock market, to analysing photographs shared on Flickr to track protest outbreaks around the world.
Speakers:
Prof. Gordon Brown leads the Behavioural Science Group in the Department of Psychology at the University of Warwick, where he was appointed in 1994. He has held posts at the University of Wales, the University of Hong Kong, and the University of Essex and has over 150 academic publications. Much of his recent research is at the interface between economics and psychology and has involved computational modelling and empirical investigation of the psychology of judgement and decision-making as applied to consumer choice.
Merve Alanyali, PhD candidate in Data Science Lab at Warwick Business School, University of Warwick. She is focuses on the analysis of large open data sources with concepts and methods stemming from image processing and machine learning. Graduated with high honours in Computer Science from Izmir University of Economics and hold a double-degree MSc. in Complex Systems Science from University of Warwick, UK and Chalmers University of Technology, Sweden.
Metodyka pragmatycznego wdrażania innowacji (TRIZ)
28 czerwca 2016 r. zorganizowaliśmy we współpracy z firmą Novismo seminarium prezentujące metodykę pragmatycznego wdrażania innowacji (TRIZ).
Na seminarium pojawiło się blisko 60 osób (naszych Absolwentów ale także przedstawicieli różnych firm z regionu łódzkiego).
TRIZ (Teoria Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań) – jedno z popularniejszych narzędzi prakseologii, a dokładniej działu nazwanego inwentyką. TRIZ to metodologia, zestaw narzędzi, baza wiedzy i podstawowy model technologiczny do tworzenia nowych innowacyjnych pomysłów i rozwiązywania problemów. TRIZ dostarcza narzędzi i metod do prawidłowego formułowania problemów, analizy systemowej, analizy błędów oraz możliwych kierunków ewolucji systemu (podejście „jest” i „może być”). TRIZ, w przeciwieństwie do technik takich jak „burza mózgów” (które są oparte na losowym generowaniu pomysłu), podchodzi algorytmicznie do rozwiązywania problemów technicznych; metodą kolejnych przybliżeń dąży do stworzenia optymalnego rozwiązania problemu poprzez udoskonalanie istniejących rozwiązań.
Wśród firm stosujących TRIZ wymieniane są Samsung, Boeing, Hewlett-Packard, IBM, Motorola, Raytheon, Xerox GE, Hyundai, KIA, LG, INTEL, P&G i inne.
Udział w seminarium – bezpłatny. Seminarium w języku angielskim.
Prelegent: prof. Sergei Ikovenko – jeden z twórców TRIZ (Teorii Rozwiązywania Zadań Innowacyjnych).
Podczas seminarium prezentowano rzeczywiste studia przypadków z największych firm na świecie.
TRIZ to m.in.:
Pragmatyczne innowacje – from don’t know to know-how.
Najlepsza strategia innowacyjna dla rozwoju nowego produktu.
Wykorzystanie istniejących produktów do stworzenia innowacyjnych systemów alternatywnych.
Metody obejścia konkurencyjnych patentów poprzez tworzenie alternatywnych rozwiązań i ochrona własności intelektualnej.
Kto może być zainteresowany metodologią TRIZ? Inżynierowie działów R&D, Inżynierowie, Menedżerowie rozwoju produktu, Menedżerowie marketingu, Menedżerowie projektu, Planiści strategiczni, Brokerzy innowacji, Menedżerowie innowacji, Właścicieli firm, Twórcy start-upów, Przedsiębiorcy, Specjaliści SixSigma, Lean i DFSS, Kadra Zarządzająca.
Więcej informacji o technologii TRIZ:
W maju 2016 po raz kolejny zorganizowaliśmy spotkanie poświęcone aktualnym wyzwaniom w pracy menedżera. Tym razem temat BIG DATA – duży problem czy dużo korzyści? Do udziału w naszym seminarium zaprosiliśmy znakomitych gości: specjalistów – praktyków, zajmujących się tym zagadnieniem.
Z jednej strony analitycy danych, wdrażający rozwiązania techniczne (z IBM, które objęło seminarium swoim patronatem i z ATOS Polska). Można było się więc dowiedzieć, jak komputery i specjalistyczne oprogramowanie pomagają radzić sobie z wielką ilością informacji.
Z drugiej strony wśród prelegentów psycholog, kierujący agencją badań marketingowych i konsultant w branży reklamowej. W analizie danych ważny jest człowiek, który ostatecznie decyduje o tym, jak zinterpretować informacje i jak je wykorzystać (np. w tworzeniu strategii firmy czy w budowaniu komunikacji marketingowej).
Sponsor wydarzenia: Grupa ATLAS
W seminarium uczestniczyło ok. 80 osób. Wśród zarejestrowanych uczestników rozlosowano książki: Kenneth Cukier, Viktor Mayer-Schönberger, BIG DATA – Rewolucja, która zmieni nasze myślenie, pracę i życie, ufundowane przez Wydawnictwo MT Biznes.
Prelegenci i prezentacje z seminarium:
Arkadiusz Wiśniewski
Arkadiusz Wiśniewski (IBM Polska i Kraje Bałtyckie – Dyrektor ds. Rozwiązań Analitycznych) jest związany z analityką biznesową od niemal dwudziestu lat. Początkowo jako inżynier w firmie produkcyjnej zajmował się statystyczną kontrolą procesów produkcyjnych. Następnie pracując w firmach dostarczających rozwiązania biznesowe współpracował w firmami z sektorów: bankowość, telekomunikacja, ubezpieczenia i handel detaliczny. W IBM Polska jest odpowiedzialny za rozwiązania analityczne IBM w tym Big Data.
„Moim celem jest wdrażanie rozwiązań analitycznych, które będą poprawiały efektywność biznesu oraz konkurencyjność poprzez świadome korzystanie z wiedzy ukrytej w danych.”
Moc w danych
Cóż z tego, że termin Big Data jest jednym z najbardziej nadużywanych zwrotów w ostatnich kilku latach. Niektórych to irytuje, ja natomiast zastanawiam się w jaki sposób koncepcję analityki dużych i różnorodnych zbiorów danych wykorzystywać do wspierania biznesu w Polsce. Do tego aby być bardziej konkurencyjnym, aby projektować procesy biznesowe dzięki którym doświadczenia klientów z dostawcą będą pozytywne i nadal będą się poprawiały, aby lepiej rozumieć potrzeby mieszkańców i odzwierciedlać to w zarządzaniu naszymi miastami, województwami czy gminami. W Europie w tym Polsce z adopcją Big Data mamy sporo „wyzwań” i idzie nam to dosyć wolno w porównaniu na przykład do Stanów Zjednoczonych czyli do kraju w którym powstał termin Big Data oraz nowa rola Naukowca Danych (Data Scientist).
Koncepcja analizy dużych zbiorów polega przede wszystkim na zgromadzeniu bardzo dużej ilości danych a następnie na eksperymentowaniu z nimi. To trochę tak jakby prowadzić w firmie równolegle kilka lub kilkanaście małych projektów badawczych z których tylko część zakończy się sukcesem. W Europie ten sposób działania jest nam mentalnie i biznesowo trudny do zaakceptowania ponieważ zazwyczaj myślimy w kategorii projektu, zespołu, budżetu i zwrotu z inwestycji. W Stanach Zjednoczonych gdzie jest wyższy poziom akceptacji na porażkę firmy pozwalają sobie i swoim pracownikom na więcej i w związku z tym więcej jest przykładów gdzie zastosowano analitykę Big Data i przyniosło to pozytywne wyniki przy czym o liczbie porażek głośno się nie opowiada.
Bez względu na różnice w podejściu i doświadczeniach analityka Big Data jest elementem, który należy brać pod uwagę w zarządzaniu ponieważ w danych drzemie moc. Siła dzięki której możemy uzyskiwać przewagi konkurencyjne oraz zwiększać zyski.
Arkadiusz Wiśniewski (IBM)
dr Paweł Wójcik
dr Paweł Wójcik (Millward Brown Business Development Director), psycholog, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1988-1998. W latach 1990-1995 dyrektor badań w agencji badawczej DEMOSKOP. Od 1996 do 2008 Członek Zarządu agencji IQS and Quant Group. Od 2008 do 2013 wiceprezes agencji badań marketingowych 4P Research Mix. Od grudnia 2013 Business Development Director w Millward Brown.
Specjalizuje się w psychologii konsumenta, badaniach segmentacyjnych i psychograficznych oraz badaniach satysfakcji i lojalności klientów. Prowadził szkolenia m.in. w firmach GSK, Bayer, mBank, Stena Line, Coca-Cola, Citybell oraz na studiach podyplomowych SGH. Prowadzi również zajęcia z zachowań konsumentów na Wydziale Psychologii UW. W latach 2004-2012 trener PTBRiO w zakresie szkoleń z badań segmentacyjnych i psychograficznych klientów.
Publikacje na łamach takich czasopism jak Harvard Business Review czy Marketing w Praktyce. Autor rozdziału „Metody eksperymentalne w badaniach marketingowych” w książce „Badania marketingowe. Od teorii do praktyki” (red. Maison, Noga-Bogomilski, 2005).
Czego BIG DATA nie powie nam o klientach
Obecnie żyjemy w epoce „datafikacji”. Jest ona definiowana jako „proces przekształcania wszelkiej możliwej aktywności konsumentów w dane”. Kiedy przeglądamy strony sklepów internetowych a następnie dokonujemy tam zakupów, lajkujemy na Facebook’u, korzystamy z aplikacji mobilnych w naszym smartfonie itp., wszystkie te aktywności są rejestrowane. Lista rejestrowanych zachowań nie ogranicza się oczywiście tylko do aktywności w internecie i korzystania z telefonu komórkowego. Kiedy chodzimy po ulicach i wchodzimy do sklepów czy punktów usługowych wszystkie nasze aktywności mogą być rejestrowane przez różnego rodzaju czujniki lub kamery. Ponieważ rejestracja tych aktywności dotyczy większości konsumentów, powstają potężne zbiory danych (stąd nazwa BIG DATA), które mogą być wykorzystywane w celach marketingowych., np. do precyzyjnego planowania kampanii reklamowych w internecie. Jednak poleganie wyłącznie na rejestrowaniu zachowań konsumentów, choćby najdokładniejszym, to za mało, żeby dobrze przewidywać i wpływać na ich zachowania.
Pozostaje co najmniej jedna sfera, w której podejście BIG DATA kiepsko sobie radzi – to motywacje, czyli odpowiedź na pytanie „dlaczego konsumenci robią to, co robią?”. I nie chodzi w tym przypadku o analizę w rodzaju „przed zakupem wczasów na stronie firmy X, konsument lajkował na Facebooku zdjęcia z wakacji nad jeziorem, wpisał w wyszukiwarce słowo ‘bodeńskie’ i odwiedzał stronę tanich linii lotniczych”. Kiedy już potrafimy określić gdzie, po wykonaniu szeregu aktywności, pojawi się nasz potencjalny klient, musimy wiedzieć jakie treści i w jakiej formie mu je przekazać, żeby wybrał naszą ofertę. Bez odpowiedzi na to pytanie o przyczyny zachowań konsumentów jest nam bardzo trudno opracować skuteczną komunikację marketingową. Z kolei badanie przyczyn zachowań konsumentów to nadal złożone metodologie bazujące na tradycyjnych metodach badawczych. I nic nie wskazuje na to, żeby miało się w krótkim czasie zmienić…
dr Paweł Wójcik (Milward Braun)
Lech C. Król
Lech C. Król (CEO w agencji reklamowej Adwertajzing) – konsultant z ponad 20 letnim doświadczeniem w branży reklamowej, pracował na stanowiskach dyrektorskich w EURO RSCG Poland, Leo Burnett, McCann-Ericskon, Radio Zet. Wprowadził na rynek polski m.in. marki „Łaciate” oraz „Millenium”, twórca kampanii proszku Vizir „Białe na białym”
Komputer komputerowi człowiekiem
Skąd wiesz, że Google nie kłamie? Google nie rozumie przecież przetwarzanych informacji. Analizuje jedynie ich powiązania, próbując statystycznie określić wzajemną ważność. Z tej perspektywy nie ma żadnego znaczenia, czy informacja jest prawdziwa bądź koherentna.
Dziś, przed wykorzystaniem potencjalnej bzdury chroni Cię własna wiedza i inteligencja które – zazwyczaj – pozwalają wykryć komputerowe banialuki. Niestety, ten świat właśnie się kończy. Google koncentruje się na treściach o małym stopniu zmienności – teksty na stronach, treści książek, fragmenty maili, itp. Jednak coraz więcej danych ma charakter natychmiastowy (real time data). Komputery przetwarzają w czasie rzeczywistym który link kliknąłeś, gdzie teraz jesteś (geolokalizacja) albo za co i w którym sklepie dokonałeś płatności. Jutro będą wiedzieć, czy włączyłeś nocną lampkę albo spuściłeś wodę w toalecie.
Świat zalewa tsunami nieuporządkowanych, niespójnych, szczątkowych i bardzo cennych dla biznesu informacji. Dlatego komputerowi geniusze ścigają się w wydobywaniu z nich przydatnych wniosków. I robią to tak, jak Google – siłowo, statystycznie, bez zagłębiania się w istotę sprawy. Dla algorytmów nie ma znaczenia, czy dane te dotyczą śmierci, zdrowia czy seksu. To są po prostu liczby zamieniane na inne liczby. Liczby, których nie weryfikuje już żaden człowiek i które natychmiast wykorzystują inne maszyny.
Nie ma w tym procesie miejsca na ludzką mądrość oraz zrozumienie. Nie ma i nie będzie, ponieważ żadna ludzka istota nie jest w stanie podołać natłokowi informacji. Nie jest w stanie ich przetworzyć, ani odpowiednio szybko zareagować. Dlatego w proces ten zaangażowane będą tylko bezrozumne, szybko liczące komputery.
Dziś takie systemy decydują, jakie reklamy widzisz, jakie wpisy pojawiają się na twojej ścianie Facebook’a. Jutro, z nadejściem ery Internetu Rzeczy (IoT) będą sterować Twoją kuchenką, ogrzewaniem w domu, telefonem i samochodem. Będą sterować Twoim życiem. Niestety, o katastrofalnych skutkach działania tego lub innego algorytmu dowiesz się dopiero jako jego ofiara. Ale nie miej pretensji do komputerów. One nie są złe. One po prostu nie widzą co robią.
Lech C. Król (Agencja Adwertajzing)
Sebastian Kamiński
Sebastian Kamiński szef działu Information Management & Analytics w Atos Polska, zajmującego się wdrożeniami rozwiązań analitycznych, także z wykorzystaniem technologii Big data. Absolwent Wydziału Cybernetyki, Wojskowej Akademii Technicznej. Przez ostatnie kilkanaście lat związany z konsultingiem i realizacją projektów w obszarze informacji zarządczej, hurtowni danych oraz Business Intelligence dla takich klientów jak Orange, T-mobile, BRE Bank, Nordea i wielu innych.
22 stycznia 2016 odbyło się kolejne seminarium z cyklu „W drodze do menedżerskiej doskonałości”. Sadząc po liczbie uczestników (ok. 120 osób) i ożywionej dyskusji temat spotkania - Jak uczciwie się bogacić? spotkał się z autentycznym zainteresowaniem środowiska biznesu i świata akademickiego.
Celem tego spotkania było wzbudzenie refleksji na tematy związane z postawami etycznymi i znaczeniem wartości w prowadzeniu biznesu. Do udziału w seminarium zapraszaliśmy menedżerów zajmujących się produkcją, sprzedażą, usługami, zainteresowanych budowaniem wartości i marki swojej firmy, tworzeniem wizji i strategii w swoich organizacjach oraz osobistym rozwojem. Szczególnie miło było nam spotkać się z naszymi absolwentami.
Prelegenci:
Dr Henryk Siodmok
Dr Henryk Siodmok – doktor nauk ekonomicznych, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, kierunek Ekonomia i Organizacja Handlu Zagranicznego oraz studiów MBA ISEAD w Fontainbleau. Pracę doktorską, dotyczącą zarządzania relacjami z klientami w organizacjach sieciowych, obronił w SGH w 2004 roku. W latach 1989-1990 analityk operacyjny w Pasco Company, 1991-1995 konsultant w firmie doradczej Bain & Co, 1996-1997 dyrektor rozwoju na Europę Wschodnią oraz prezes Tenneco Automotive Polska, 1997-2000 prezes FLiD Drumet SA, 2000-2003 prezes zarządu Carman Polska sp. z o.o., 2003-2004 wiceprezes ds. sprzedaży, finansów, kadr, informatyki, rozwoju i administracji w US Pharmacia sp. z o.o., wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Grupy LOTOS SA., od 2007 roku prezes Grupy ATLAS.
Prof. dr hab. Dariusz Doliński
Prof. dr hab. Dariusz Doliński – (Uniwersytet SWPS), specjalizuje się w psychologii zachowań społecznych (mechanizmy ulegania wobec zewnętrznego nacisku i manipulacji społecznej), psychologii emocji i motywacji. Jest autorem około 80 publikacji. Jest członkiem Komitetu Nauk Psychologicznych PAN oraz przewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej.
Ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek
Ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek – przywódca SZLACHETNEJ PACZKI, Prezes i założyciel Stowarzyszenia WIOSNA, autor bestselleru „Pieniądze”, publicysta biznesowy, PR-owiec i happener, wieloletni duszpasterz akademicki.
Sponsorem wydarzenia był Bank Pocztowy, a patronat nad wydarzeniem objęli Młodzi w Łodzi, TVP Łódź i Radio Łódź.
22 września 2015 odbyło się seminarium szkoleniowe z cyklu W drodze do menedżerskiej doskonałości pt. Zamień jakoś na JAKOŚĆ. Do udziału w seminarium zaprosiliśmy osoby zainteresowane problematyką zarządzania jakością.
Poruszane zagadnienia: perspektywa jakości w TQM, test Gallupa i zarządzanie godnościowe, archetyp wzrostu, sześć śmiertelnych chorób firmy wg. Edwardsa Deminga, koła jakości, trzy kroki do TQM i zarządzanie procesowe, dobre praktyki w zarządzaniu jakością.
Udział w seminarium był bezpłatny a sponsorem wydarzenia była grupa ATLAS. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym inicjatywy „Młodzi w Łodzi”.
Wśród uczestników rozlosowane zostały książki prof. Andrzeja Blikle, Doktryna jakości – rzecz o skutecznym zarządzaniu, ufundowane przez wydawnictwo OnePress.
Prelegenci:
Prof. Andrzej Blikle
Prof. Andrzej Blikle – matematyk-informatyk-przedsiębiorca. Pracownik Instytutu Podstaw Informatyki PAN, członek Europejskiej Akademii Nauk (Akademia Europaea). Wykładał w Warszawie, Berkeley (USA), Waterloo (Kanada), Linköping (Szwecja), Lyngby (Dania) i Kopenhadze. Członek założyciel, były prezes, a dziś członek honorowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Były prezes Polskiej Federacji Producentów Żywności. W latach 1990-2010 prezes zarządu A.Blikle Sp. z o.o., dziś wiceprzewodniczący rady nadzorczej tej firmy. Członek ponad 20 organizacji w tym Prezydium Komitetu Mazowieckiej Nagrody Jakości i Rady Języka Polskiego PAN. Prezes zarządu stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych i przewodniczący Rady Centrum im. Adama Smitha.
Tomasz Sroczyński
Tomasz Sroczyński – dyrektor ds. jakości w Atlas Sp. z o.o., członek zespołów wdrożeniowych w projektach dotyczących m.in. zarządzania jakością, zarządzania ryzykiem, systemów ERP oraz rozwiązań social business, koordynator procesów konsolidacyjnych w Grupie Atlas. Audytor wiodący współpracujący z DQS Polska Sp. z o.o w zakresie certyfikacji systemów zarządzania jakością, zarządzania środowiskowego, zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, bezpieczeństwa w łańcuchach dostaw. Absolwent m. in. Wyższej Szkoły Środowiska w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.